18. března 2009 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

ODS už přišla o celou rodinu Václava Klause

PRAHA Rodina dlouholetého předsedy ODS Václava Klause se definitivně rozžehnala se stranou svého „otce zakladatele“.

Jako první na prosincovém kongresu ODS stranu dramaticky opustil prezident Václav Klaus, teď ho následovali i jeho dva synové: Václav (39) a Jan (34). První splnil, co řekl krátce před kongresem: do března nezaplatil členské příspěvky a tím jeho členství zaniklo. Jan Klaus členství ukončil velmi kritickým dopisem, v němž se pouští zejména do poměrů ve své bývalé domovské organizaci ODS v Praze 8.

„Opravdu jsem členské příspěvky nezaplatil a už je ani nezaplatím,“ potvrdil včera LN Václav Klaus mladší. „Ta strana nehájí mé zájmy, nebudu ji volit, tak co bych tam ještě dělal?“ dodal.

Jan Klaus své členství ukončil dopisem, který na konci loňského roku poslal vedení ODS v Praze 8. Jako důvody uvedl výsledek posledního kongresu, kde zvítězil Mirek Topolánek a jeho spojenci, což podle Jana Klause potvrdilo „odklon politiky ODS od vlastních programových zásad“. Vadí mu i „zásadní zrada voličů“ v přístupu k Lisabonské smlouvě a „nedemokratické prostředí v ODS na Praze 8, kde podle jeho slov „v řadě případů dochází k zastrašování vlastních členů na hranici zákona“.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

„Výsledky kongresu v roce 2008 plně potvrdily významný odklon politiky ODS od vlastních programových zásad směrem k obchodně/marketingově orientované straně, která je ochotna udělat kompromis s každým a za každou cenu,“ napsal Jan Klaus vedení ODS v Praze 8.

Poté v dopisu pokračoval kritikou vedení ODS za postoj k Lisabonské smlouvě. Občanští demokraté její ratifikaci dlouho odmítali, nyní ji však valná část z nich v čele s předsedou Mirkem Topolánkem ve sněmovně podpořila a zdá se, že dostatek hlasů ODS dodá i při hlasování v Senátu.

V závěru dopisu o ukončení členství se Jan Klaus pustil i do občanských demokratů v místě svého bydliště v Praze 8. „Nedemokratické prostředí ODS na Praze 8, kde v řadě případů dochází k zastrašování vlastních členů na hranici zákona a kde reálně neexistuje prostor pro demokratickou diskusi a demokratické vnitrostranické volby,“ vylíčil další důvod, proč stranu opustil.

ODS v Praze 8: Chybět nám nebudou Šéf ODS v Praze 8 Josef Nosek tvrdí, že věty o zastrašování jsou nesmysly. „Bohužel, oba se stranických akcí účastnili jen velmi sporadicky a nechovali se jako týmoví hráči,“ tvrdí Nosek. „Oni si zkrátka představovali, že přijdou a jen kvůli svému jménu budou dostávat funkce. K těm se ale lze dopracovat pouze poctivou prací a tu oni pro stranu neodváděli,“ dodal.

Podle Noska se Jan Klaus po svém vstupu do ODS uvedl slovy: „Jsem Jan Klaus a jsem syn Václava Klause.“

„Když jim nebylo okamžitě vyhověno, nelíbilo se jim to. Jejich odchod pro nás tedy žádnou tragédií není,“ prohlásil Nosek. Oba prezidentovi synové od počátku podporovali Stranu svobodných občanů někdejšího Klausova poradce Petra Macha, která Lisabonskou smlouvu odmítá. Jan Klaus do ní vstoupil, nedávno byl zvolen do republikového výboru, když dostal nejvíc hlasů ze všech. Ředitel soukromého gymnázia PORG Václav Klaus mladší se nyní do žádné strany vstoupit nechystá. „Zatím o tom neuvažuji,“ řekl.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!