11. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Kauza OKD: Detektivové z NCOZ šetří Bakalova klíčového manažera

Zdeněk Bakala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Bakala. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA  Už v březnu příštího roku může být jasno v kauze údajného tunelování OKD, která sahá do nejvyšších pater českého byznysu. Policie finišuje s prověřováním případu dolů, které ovládl Zdeněk Bakala.

Jak zjistily LN, v okruhu vyslýchaných osob uvízl Bakalův klíčový manažer Michael Jasanský. Ten před nedávnem vysvětloval svoji roli detektivům z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Není sice prvním Bakalovým mužem, který v případu vypovídal, měl však k němu velmi blízko. „Zdeněk je vizionář a já ten, kdo s tím pak má starosti,“ popsal v roce 2006 pro LN jejich symbiózu Jasanský, tehdejší člen dozorčí rady OKD. Vyšetřovatele nyní zajímá, jak z dolů, které se loni ocitly v insolvenci, odtekly desítky miliard korun. A kdo za to nese odpovědnost.

Jasanský se ke svému angažmá v OKD nechtěl vyjadřovat: „Nezlobte se, jsem na dovolené. Prosím zavolejte mi v pondělí,“ a předčasně zavěsil. Na SMS odpověděl už jen „bez komentáře“. Možným tunelováním těžební firmy se každopádně už od loňska zabývá ostravská pobočka Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Zkoumá hned několik trestních oznámení, která popisují podezřelé finanční transakce.

V září uvedla ČT, že se do kauzy vložila i švýcarská justice. Zajímaly ji platby celkem sedmi miliard korun, které z OKD odtekly ke své „matce“ – nizozemské společnosti NWR. Vyžádala si proto informace o Bakalovu obchodním partnerovi Peteru Kadasovi a manažeru Marku Jelínkovi. „Prověřujeme skutky od roku 2006 do roku 2012, potažmo 2014. V takto širokém časovém spektru se to týká širšího okruhu osob,“ odpověděl LN dozorující žalobce Alexandr Dadam na otázku, zda vyslýchal i Jasanského. Toho kromě OKD s Bakalou spojuje působení ve statutárních orgánech Patria Finance, NWR, skupině RPG i ve vydavatelství Economia.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz