25. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Onderka by mohl být Ficem. Škromach tvrdí, že ČSSD potřebuje charismatického lídra

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 49Diskuse
Zdeněk Škromach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Škromach | foto: MAFRA

PRAHA Bývalý senátor Zdeněk Škromach tvrdí, že po propadáku sociální demokracie v parlamentních volnách potřebuje nového charismatického lídra. Navrhuje exprimátora Brna Romana Onderku.

LN: ČSSD ve volbách propadla. Jak se na její výsledek díváte?
Jsem z něj samozřejmě smutný. Jenže dlouhodobým problémem ČSSD je, že se zabývá více sama sebou než problémy, které trápí voliče. Nakonec se jí to vrátilo ve volebním výsledku. Je ale otázkou, jestli je strana ještě vůbec schopna nějaké sebereflexe.

LN: Co mohla sociální demokracie v kampani udělat lépe, aby uspěla?
Spíše co neměla dělat. Hřebíkem do rakve bylo otevření tématu lithia, protože to byl naprostý politický diletantismus. Pokud jde o kampaň, tak témata, která byla jedno dvě volební období zpět, lidi neoslovila. Základní problém byl v tom, že ČSSD nedokázala prodat úspěšnou vládu, ve které byla účastníkem. Naopak to zvládlo ANO v čele s Andrejem Babišem. 

Mimochodem si myslím, že z hlediska volebního výsledku byly kontraproduktivní osobní útoky na Babiše. To je přece spíše téma Miroslava Kalouska (TOP 09) než partnera z úspěšné vlády, který s předsedou ANO čtyři roky spolupracoval. Čili důvodů neúspěchu bude hodně. Co s tím? Je potřeba, aby ČSSD co nejdříve svolala sjezd. Osobně jsem přesvědčený o tom, že je potřeba najít charismatického lídra, podobně jako je Fico, Macron, Kurz. To je dnes běžný trend i­ v­ Evropě. Možná prvním takovým krokem by proto mohla být přímá volba předsedy všemi členy, tak jak to umožňují stanovy. To je možnost, která nebyla využita v několika minulých obdobích.

Zdeněk Škromach
Zdeněk Škromach

LN: Vidíte ve straně takovou osobnost, která by splňovala vaši vizi charismatického lídra, jenž by stranu mohl převzít?
Už nějakou dobu mluvím o­ tom, že uspořádáme konkurz. ČSSD toho člověka v rámci strany určitě má. Ve svém období to byl Jeroným Tejc. Dneska třeba úspěšný kandidát do Poslanecké sněmovny Roman Onderka. Měla by to být generace dnešních třicátníků a čtyřicátníků, která bude schopna stranu za dvě tři volební období opět přivést do Strakovky. Protože představa, že se současný stav změní mávnutím proutku, je nereálná. Bude záležet na tom, jestli se skutečně podaří postavit silné osobnosti, které stranu dokážou zvednout ze dna, kam padla.

LN: Pánové Onderka nebo Tejc patří ke křídlu ČSSD, které se zformovalo kolem bývalého jihomoravského hejtmana Michala Haška. Myslíte tedy, že by stranu měla převzít tato frakce?
Tady nejde o nějaká křídla v­ ČSSD. Jde o to, oslovit všechny, kdo budou ochotni participovat na pomoci sociální demokracii. Na jedné straně je tady poměrně malý a možná soudržný poslanecký klub reprezentující současné vedení, na druhé straně může po sjezdu vzniknout vedení nové. Jde o to, jaká mezi nimi bude komunikace. A je potřeba najít opět toho přátelského ducha společného hledání odpovědí na otázky, které občany zajímají. 

To není jen problém ČR. Když se podíváme do Německa, Francie, Rakouska, všude je sociální demokracie v určité ideové krizi. Proto jsou úspěšné strany, které se dnes nazývají populistické, extremistické a podobně. Proto musí do vedení přijít noví lidé, jako Robert Fico se svým týmem, který dokázal z hnutí Smer vytvořit během pár let velice silný subjekt. Můžeme totiž mít sebelepší myšlenky a­ ideály, ale pokud je nedokážeme prodat ve volbách, nemůžeme je pak ani prosadit.

  • 49Diskuse

Najdete na Lidovky.cz