6. ledna 2009 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Optika je médiem budoucnosti

„Chceme utlumit neperspektivní služby, jako je například přeprodávané ADSL,“ říká Aleš Zeman, předseda představenstva společnosti Dial Telecom, nového vlastníka operátora Telekom Austria ČR, který vystupuje pod obchodní značkou Volný.

* LN Telekom Austria vstoupil na český trh v roce 2000 akvizicí tehdejšího Czech On Line za osm a půl miliardy korun. Předpokládám, že vám rakouský vlastník prodal svou českou a slovenskou dceru za menší obnos.

Cenu transakce jsme nezveřejnili, ovlivnila ji ale cena firmy eTel Slovensko, tedy slovenské dceřiné společnosti. Mohu říci, že byla nižší, než kolik stál tehdy vstup Telekom Austria na český trh.

* LN Dial Telecom poskytuje připojení hlavně ostatním operátorům a korporacím. Proč jste se rozhodli touto akvizicí jít do segmentu poskytování internetu domácnostem?

Pro Dial Telecom není tak důležité, jestli jde o velkoprodejního nebo firemního zákazníka. Mnohem důležitější je, jestli provozujeme služby na vlastní nebo pronajaté infrastruktuře. Mít vlastní infrastrukturu znamená, že firma je nezávislá na ostatních hráčích na trhu. Jedině tak je možné dlouhodobě udržet konkurenceschopnost a mít kontrolu nad svou marží. Hráčů na trhu, kteří spoléhali na přeprodávání velkoobchodní nabídky, tu byl velký počet a zbylo jich jenom velmi málo. Posun do segmentu domácností vedle velkoobchodního a korporátního je přirozený právě proto, že máme vlastní infrastrukturu.

* LN Co se s Telekomem Austria ČR ve vašich rukou stane?

V dlouhodobém horizontu proběhne fúze. Vzhledem k tomu, že Telekom Austria ČR byl ve ztrátě a Dial Telecom je ziskový, není naše snaha obě společnosti urychleně spojit. V prvním čtvrtletí letošního roku se v první řadě soustředíme na ozdravení společnosti, na analýzu ziskových produktů a služeb.

* LN Budete nějaké služby omezovat či rušit?

U TA ČR chybělo jasné zaměření, co chce firma přinést svým zákazníkům a pomocí jakých prostředků. Chceme se soustředit na poskytování služeb ve vlastní síti a utlumit neperspektivní služby, jako je přeprodávané ADSL. V prvním pololetí tohoto roku se chceme jasně vymezit proti ostatním hráčům na tomto trhu. Jde o to najít jasně uchopitelnou a definovatelnou přidanou hodnotu pro koncového zákazníka, aby si objednal své služby od Volného, a. s., což bude společnost, která bude od 1. února nástupcem Telekomu Austria ČR.

* LN Říkáte, že původnímu vlastníkovi chybělo jasné zaměření na to, co přinést zákazníkům. Kde dělal chybu?

Původní vlastník funguje na rakouském trhu jako dominantní operátor. Má tak vizi opírající se o masový přístup a nesoustředil se na reálné potřeby místních uživatelů. Nebyl tu definovaný postoj Telekomu Austria oproti ostatním hráčům. Například jestliže poskytujeme připojení k internetu pomocí zpřístupněné místní smyčky (tzv. LLU, jde o případ, kdy dominantní operátor uvolní konkurenci svou linku vedoucí ke koncovému zákazníkovi, pozn. red.), není možné poskytovat stejné služby za prakticky stejných cenových podmínek jako Telefónica. Zákazník pak nemá důvod, proč změnit operátora. Na vývoj portfolia služeb budeme pohlížet určitě jinak než původní rakouský vlastník.

* LN Dial Telecom disponuje rozsáhlou optickou sítí. Půjdete s ní až do domácností?

Dlouhodobě chceme koncové zákazníky připojit pomocí naší vlastní sítě, ať už jde o jakoukoli technologii. Upřednostňujeme optiku, ale jsou tu i bezdrátové či metalické sítě. Chceme dále zahušťovat pokrytí optickou sítí. Pro pevný telekomunikační trh je optika médiem budoucnosti, jako jediná je schopna reagovat na zvyšování rychlosti s relativně malými přidanými náklady, kdy se vyměňují jen koncová zařízení. My rozvoj telekomunikací vidíme tak, že telekomunikační poskytovatelé dodají univerzální připojení k internetu, kterým spotřebiteli zprostředkujeme přístup k množství služeb, které poskytnou jiní hráči – vlastníci médií, výrobci obsahu a tak dále.

* LN Telekom Austria působil i na trhu, který reguluje Český telekomunikační úřad, a s úřadem i dominantním operátorem Telefónikou bojoval o lepší podmínky v přístupu k síti. Budete v tom pokračovat?

Telekomunikační operátoři, kteří na trhu přežili, nepostavili svůj byznys na tom, že se u ČTÚ snažili vymoci si přístup k síti Telefóniky. Dial Telecom se nesdružoval v žádných asociacích a Volný také velmi rychle odejde z Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí. Nevěříme, že má smysl bojovat s vlastníkem telekomunikační sítě a nutit ho, aby popíral své vlastnictví a něco dával konkurenci. My nevymyslíme nějakou geniální strategii, kterou přimějeme Telefóniku, aby nám dala svou síť, na které budeme poskytovat identické služby jako ona za stejnou cenu. O tom náš byznys není.

* LN Volný také úzce spolupracuje s mobilním operátorem T-Mobile, který pod svou značkou prodává vámi poskytnuté připojení ADSL. Nestojíte na oplátku o prodej jeho mobilních služeb v rámci své nabídky?

Dnes je tu jediný virtuální mobilní operátor, a to je Makro. Jestli bude u T-Mobile ochota k jednání o tom, že bychom se stali virtuálním operátorem, využijeme toho. Je na to ještě brzo. Určitě se o tom ale budeme s operátory bavit.

***

ALEŠ ZEMAN Vystudoval obor podnikové hospodářství na University of New York in Prague. Od roku 1995 do roku 1998 byl manažerem oddělení platebních karet v eBance a GE Money Bank. V letech 1999 až 2000 pracoval jako manažer velkoprodeje ve společnosti Český Telecom. V současnosti je předsedou představenstva společnosti Dial Telecom.

ONDŘEJ MALÝ