3. května 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Osmičková sláva začíná, některé velké projekty startují v květnu

Česká vlajka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká vlajka. | foto: Shutterstock

PRAHA Bylo září 1918. Českoslovenští legionáři čelili na italské frontě výrazné přesile rakouských vojsk. U alpského kopce Doss Alto vydrželi, než dorazila posila. Sedm Čechoslováků padlo, třicítka jich byla zraněná a pět vojáků skončilo v zajetí.

Bitva u Doss Alta je z těch, jež se odehrály v Alpách, a nejznámější i díky hrdinství legionářů. A připomene ji i osmičkový rok. V září se ke stejnému kopci uskuteční národní pouť, kde statečné Čechoslováky připomenou nejen naši, ale i italští představitelé veřejného života.

S postupujícím časem začne být čím dál patrnější připomínka osmičkových výročí. Stát zahájil kampaň, a to jak v České televizi a Českém rozhlase, tak i na sociálních sítích. Lákat na stěžejní akce budou také České dráhy.

Ačkoliv vrcholem budou oslavy československého století na podzim, některé velké projekty začínají už v květnu a probíhat budou nejen tady nebo na Slovensku, ale i v zahraničí.

Stát na ty největší přispěje 313,4 milionu korun. Počítá přitom s tím, že v Česku i v zahraničí stěžejní akce pod názvem Společné století navštíví bezmála milion a půl lidí.

Od konce dubna už v českých regionech probíhají krajské slety sokolů. Vyústí v prvním červencovém týdnu v největší letošní sportovní akci – šestnáctý všesokolský slet v Praze. Nebude se ale jen sportovat. Národní divadlo u příležitosti jubilea představí koncerty folklorních souborů a pěveckých sborů. A v rámci České obce sokolské se odehraje i speciální představení Našich furiantů.

Na konci května začne také jeden z největších výstavních projektů – EXPO Brno RE:PUBLIKA. Obří výstavou už na brněnském výstavišti oslavila republika svoje desáté výročí. Festival teď přiblíží design i literaturu a k vidění zde bude i Slovanská epopej. Pro veřejnost se také otevře Lánský zámek – letní sídlo českých prezidentů, kam mohou lidé nahlédnout jen výjimečně.

Na to, aby vše dopadlo, jak má, od začátku května nově dohlíží státní tajemník ministerstva kultury Zdeněk Novák. „Úkolem vládního zmocněnce je koordinovat resorty, kraje, obce, Českou televizi, Český rozhlas, aby se naplnil úkol připomínky a oslavy významných výročí roku 2018,“ uvádí materiál k oslavám, který mají LN k dispozici.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz