4. září 2017 6:01 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Ostrá kampaň začíná. Strany se o voliče chtějí ‚poprat‘ na náměstích

Ministr Lubomír Zaorálek spolu s europoslancem Janem Kellerem na sjezdu ČSSD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr Lubomír Zaorálek spolu s europoslancem Janem Kellerem na sjezdu ČSSD. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Flotila čtrnácti vozů, která vám na modré vlně doveze vize ODS o vyšších mzdách a redukci byrokracie. Řidič vozítka tuk tuk, který naservíruje pomerančový džus a důvody, proč by bylo dobré zvýšení průměrné mzdy na nejméně 40 tisíc korun, jak chce ČSSD.

Anebo vystoupení legendárního dua Eva a Vašek ve Svojšicích, během něhož můžete přemítat o benefitech plánu komunistů zvýšit minimální mzdu. Dva měsíce před sněmovními volbami se politici všemožně snaží vyburcovat voliče. Včera se svými nápady přišli zástupci favorita voleb hnutí ANO a také Starostové a nezávislí.

Uzavřeme vnější evropské hranice, snížíme daně a zvýšíme platy učitelů, zní ve zkratce volební recept ANO, které do voleb vstupuje pod heslem Teď, nebo nikdy. „Každý v naší zemi ví, že v těchto říjnových volbách jde o všechno. Jsou to úplně nejdůležitější volby v dějinách České republiky,“ hřímal jeho šéf Andrej Babiš.

Více peněz už slíbila nejsilnější vládní strana – sociální demokraté. Chtějí zvýšit platy zaměstnancům ve zdravotnictví, pracující by měli mít až pět týdnů dovolené. A mají i dárek pro děti – ve veřejné železniční a autobusové dopravě jízdu gratis.

Také opoziční ODS slibuje zvýšení čistých mezd zaměstnanců o sedm procent. Zrušila by například daň z nabytí nemovitosti či silniční daň. Za voliči vyjedou do téměř šesti tisíc obcí.

Starostové sázejí na tradiční moravské hodnoty. „Za symbol kampaně jsme si zvolili víno,“ prohlásil jejich předseda Petr Gazdík ve Valticích. Réva ze sebe vydává to nejlepší pod tlakem, což se prý práci v politice podobá. Vedle prozápadní orientace Starostové cílí na štíhlý stát a silné samosprávy. Ačkoli jim průzkumy nevěští šanci usednout znovu ve sněmovně, věří, že i po nedávném rozpadu koalice s lidovci uspějí samostatně.

Tento týden budou usilovat o pozornost ještě dva subjekty. Volebním sloganem a vizuální podobou kampaně se pochlubí TOP 09, zítra pak ostrou kampaň zahájí KDU ČSL.

Volby však mohou ovlivnit i další události. Ve středu bude sněmovna rozhodovat o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) ke stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz