15. října 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Otakar Motejl ovládl exkluzivní anketu LN Právník století. Hlasovala pro něj třetina respondentů

Otakar Motejl (6.03.2002). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Otakar Motejl (6.03.2002). | foto: Lidové noviny

PRAHA U příležitosti stého výročí vzniku Československa připravila pravidelná příloha LN Právo a justice exkluzivní anketu, jejímž cílem bylo vytvořit reprezentativní přehled nejvýznamnějších osobností českého práva za uplynulých sto let.

Třetina ze 103 respondentů ankety Právník století označila za klíčovou osobnost českého práva Otakara Motejla, advokáta, politika, předsedu Nejvyššího soudu a prvního českého ombudsmana. S počtem tří desítek obdržených hlasů se stal Motejl vítězem ankety. Respondenti ankety jej častovali jako symbol české spravedlnosti, připojovali však i osobní vzpomínky na tohoto významného právníka.

Motejla, jehož význam zřejmě právě kvůli funkci prvního veřejného ochránce práv zachytila i neprávnická veřejnost, následují na druhé a třetí příčce ankety osobnosti ryze právní. František Weyr, který spoluzakládal Právnickou fakultu Masarykovy univerzity a podílel na tvorbě textu ústavy z roku 1920. Viktor Knapp, který v anketě obsadil bronzovou příčku, je významný právník teoretik.

Lidé přicházejí zavzpomínat na zesnulého ombudsmana Otakara Motejla. Vyjádřit soustrast mohou do kondolenční knihy.
Otakar Motejl dostává polské vysoké vyznamenání (27.11.2009).

Čtvrté místo náleží nedávno zesnulé advokátce a někdejší ministryni spravedlnosti Dagmar Burešové, kterou veřejnost zná zejména jako obhájkyni matky Jana Palacha. Významný případ této statečné advokátky v roce 2013 shrnul film Hořící keř, díky němuž se jméno Burešové dostalo znovu do popředí. Pátou příčku se shodným počtem hlasů sdílí právnička Milada Horáková, již respondenti označili jako symbol odporu proti totalitě, spolu s Aloisem Rašínem, autorem takzvané recepční normy. Šlo o vůbec první zákon nově vzniklého Československa, jež zajišťoval, že se rodící se stát neocitl bez právního řádu.

103 názorů

Hledání symbolu českého práva se zúčastnila stovka právníků napříč právnickými profesemi i generacemi. Svůj názor v anketě Právník století vyslovili klíčoví zástupci justice či státního zastupitelství. Připojila se řada advokátů z mezinárodních i velkých tuzemských advokátních kanceláří, ale i advokáti, kteří s vlastní praxí teprve začínají.

Svůj názor na klíčové právnické osobnosti vyslovili aktivní politici s právnickým vzděláním, příslušníci exekutorské profese a insolvenční správci. Každý oslovený respondent mohl označit až tři jména významných právníků, a to bez uvedení pořadí. Všichni označení nominanti pak obdrželi po jednom bodu. Jejich součet vytvořil finální pořadník.

Oslovení právníci označili celkem 72 osobností českého práva, 35 z nich obdrželo po jednom bodu, 11 body dva.

Respondenti ankety byli vyzváni, aby své nominace krátce odůvodnili. Nezřídkakdy přišlo zdůvodnění na několik stran, proto byly některé příspěvky redakčně zkráceny. Právníci mohli své příspěvky označit jako anonymní. Dva této možnosti využili. Přehled všech nominací pondělní LN nabízejí na pěti stranách speciálního vydání přílohy Právo a justice.

Najdete na Lidovky.cz