Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Papírům v nemocnici odzvonilo

Česko

Všeobecná fakultní nemocnice přechází na elektronickou zdravotní dokumentaci bez zálohování na papíru

PRAHA Vedení záznamů o léčbě pouze v počítači znamená méně chyb a nepřesností. S tou myšlenkou se ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze na Karlově náměstí rozhodli převést co největší část zdravotnické dokumentace výhradně do elektronické podoby.

Je to unikátní projekt. Elektronickou zdravotní dokumentaci totiž nemocnice obvykle vedou souběžně s tou papírovou. Zápis o léčbě pacienta uloží lékař nejdřív do dokumentace v počítači, pak ale stránku vytiskne a založí i do papírové složky. Ne tak v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Postupně tu přecházejí na systém vedení zdravotnické dokumentace bez papíru. I když s výjimkami.

„První, kde se nový způsob vedení zdravotnické dokumentace zaváděl, byla psychiatrická klinika. V současnosti se přidává v pořadí čtvrtá klinika, další přibývají po jedné za měsíc,“ popisuje náměstek Všeobecné fakultní nemocnice pro informatiku Jiří Haase.

Papírové šanony z nemocnice úplně nezmizí, ale podstatně se ztenčí. „Není to kompletní bezpapírová forma, to nelze. Například informovaný souhlas pacienta s operací se může převést do elektronické podoby, ale musí být zároveň archivovaný originál s podpisem pacienta,“ vysvětluje Haase. Stejně tak musí zůstat v původní papírové formě i dokumenty, které s pacientem přivezou odjinud.

Hlavní důvod pro nový systém bylo zlepšení kvality. Při souběžném vedení elektronické a papírové dokumentace někdy vznikaly zmatky. Třeba v papírové, oficiální verzi, chyběla vytištěná stránka z elektronické dokumentace. Toto riziko odpadne. Protože je zdravotní dokumentace hlavním důkazem při sporech, musí být úplně v pořádku. Proto je výhoda, že elektronická dokumentace jednoznačně eviduje, kdo a kdy záznam podepsal.

Další důvod je podle firmy, která systém pro nemocnici vypracovala, i finanční. „Usilujeme o to, aby se snížily náklady na skladování, na tonery, papíry...“ říká Jaromír Brož z firmy Stapro.

Jestli skutečně systém přinese úspory, to se teprve ukáže. „Systém přece jen něco stojí, na druhou stranu víme, že v naší nemocnici dáme ročně přes dva miliony za tonery do tiskáren. I kdybychom z toho ušetřili polovinu, má to význam,“ říká Haase.

Odbourání téměř celé papírové dokumentace je v českých nemocnicích novinka. Důvod? Takový projekt naráží na nejasné legislativní podmínky, kterým je nutné vyhovět. Ve Všeobecné fakultní nemocnici si kvůli tomu museli najmout velkou právní kancelář, aby pomohla jejich právníkům.

Přesto už je podle Brože zájem o podobné projekty i v dalších nemocnicích, a to nejen v Praze.

„Digitalizace zdravotnictví je jeho budoucnost. Je otázka, s jakými peripetiemi, ale určitě k tomu dospějeme,“ říká Pavel Vepřek ze Všeobecné zdravotní pojišťovny, člen dozorčí rady Českého národního fóra pro e-health.

***

ZÁPISY V POČÍTAČI

* Zdravotnická dokumentace musí mít přesné náležitosti podle vyhlášky. Pro nemocnici bývá při sporech hlavním důkazem, že poskytla správnou péči.

* Elektronická zdravotní dokumentace umožňuje sdílet informace o pacientovi v rámci nemocnice i mimo ni, včetně rentgenových snímků a dalších vyšetření.

Autor: