Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Péče o děti z inkubátorů se zlepší

Česko

V pražské Všeobecné fakultní nemocnici vzniká unikátní komplexní centrum pro nedonošené děti

PRAHA Zítra se představí nové prostory pro unikátní centrum komplexní péče o nedonošené děti. Ve Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí v Praze dokončili rozsáhlou rekonstrukci, teď už zbývá nakoupit na nové pracoviště přístroje a zaškolit odborníky. Za deset měsíců se otevře rodinám s nedonošenými dětmi soubor ordinací, ve kterých najdou péči všech potřebných odborníků.

„Nedonošené děti sice spadají do péče praktického lékaře pro děti. Mají ale některé velmi specifické problémy, třeba s dýcháním, které praktik sám nezvládne. Potřebuje je konzultovat se zkušenými specialisty nebo přímo posílá děti jinam,“ vysvětluje Lenka Novotná, předsedkyně občanského sdružení Nedoklubko.

Rodiče nedonošených dětí projekt centra komplexní péče vítají. „Ráda bych si do takového centra zajela i od nás ze Soběslavi, když bych věděla, že oběháme všechny odborníky na jednom místě, a navíc to budou specialisté pro nedonošené děti, takže budou znát jejich specifické problémy,“ píše na internetové diskusi Klára Csirková z Nedoklubka, matka dvou tříletých předčasně narozených chlapců.

Dětí, které se narodí deset až šestnáct týdnů před plánovaným termínem porodu, stále přibývá. Svoji roli hraje odkládání mateřství do pozdějšího věku a také umělé oplodnění, při kterém je dosud větší pravděpodobnost narození dvojčat. Především se ovšem zdravotníkům daří tato miminka bezprostředně po jejich časném narození zachránit. Dnes už se proto nezaměřují jen na záchranu života, ale na to, jak zabránit nemocem a obecně zdravotním potížím, ke kterým jsou nedonošené děti náchylné.

I když jsou pracoviště akutní péče o nedonošené děti v Česku přetížená, jejich výsledky jsou i v mezinárodním srovnání výborné. Problém je zatím podle rodičů i odborníků u nás především právě v následné péči, kterou děti potřebují po propuštění z vysoce specializovaného oddělení nemocnice.

„Děti s perinatální zátěží vyžadují péči až dvaceti specializací - za všechny jmenujme pneumologii, neurologii, rehabilitaci, kardiologii, endokrinologii, logopedii nebo psychiatrii. Pro dítě i celou jeho rodinu je nesmírně náročné absolvovat samotná vyšetření a zvládnout veškeré okolnosti. Centralizovaná multidisciplinární péče jim celý proces výrazně usnadní,“ říká Daniela Marková, specialistka na vývojovou neurologii a autorka celého projektu.

Na problémy s následnou péčí a s přetížením současných perinatologických center akutní péče upozornil nedávno předseda České neonatologické společnosti Richard Plavka. „Nové centrum určitě pomůže, je to správná cesta, kudy by se péče měla rozvíjet. Něco podobného by mělo v budoucnu vzniknout při všech současných specializovaných akutních centrech,“ uvádí Plavka.

Následnou péčí se výrazně zabývají i jinde po republice, v Plzni nebo pražském Motole. Nicméně centrum, které vzniká ve Všeobecné fakultní nemocnici, je podle Plavky unikátní ve své komplexnosti. Na více než 380 metrech čtverečních najde místo šest ordinací různých specialistů, tři rehabilitační místnosti i infekční izolace. Nemocnice na projekt získala grant z takzvaných Norských fondů.

***

„Ráda bych si do takového centra zajela i od nás ze Soběslavi, když bych věděla, že oběháme všechny odborníky na jednom místě.“

Na jednom místě * Centrum komplexní péče pro děti s perinatální zátěží se zaměří na nedonošené děti propuštěné z perinatologického centra porodnice Všeobecné fakultní nemocnice u Apolináře. Poskytne péči i rizikovým dětem z dalších pracovišť v Praze a středních Čechách. * Těžce nedonošené děti obvykle propouští z nemocnice, když váží alespoň dvě kila. * Rodiče musí se svými rizikovými dětmi docházet na pravidelné prohlídky k několika specialistům - přes dýchací cesty, trávení, neurologický vývoj. Rodiny samy často potřebují psychologa. Podle některých studií je vhodné těžce nedonošené děti sledovat až do jejich dospělosti. * Pro rodiče je velkou výhodou, že v komplexním centru najdou všechny odborníky najednou, nebudou muset jezdit po různých místech. * V České republice roste počet novorozenců s porodní hmotností pod 2500 gramů. V roce 2008 to bylo zhruba 8500 dětí.

Autor: