22. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Peníze za krtka tečou i Tvrdíkovi. Šéf česko-čínské komory s postavičkou obchoduje v Pekingu

Z krtka se stal neoficiální maskot prohlubování česko-čínských vztahů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z krtka se stal neoficiální maskot prohlubování česko-čínských vztahů. | foto: Reprofoto

PRAHA Traduje se, že na nápad stvořit postavičku krtka, přišel výtvarník Zdeněk Miler, poté co na zahradě zakopl o krtinu. Od doby, kdy poprvé krtek ke kalhotkám přišel, se ale příběh animované postavičky od základů změnil. Z krtka se stal neoficiální maskot prohlubování česko-čínských vztahů a postavička získala i ­nového obchodního partnera.

Čtvrtinu této firmy od loňska vlastní exministr Jaroslav Tvrdík. Loni v létě koupil podíl ve společnosti Little Mole Cartoon. Založila ji vnučka výtvarníka Karolína Milerová, jež vlastní licenci na autorská práva. A podnikání s krtkem zažívá zlaté časy. Společnost v roce 2014 uzavřela kontrakt s ­čínskou televizí CCTV, a pro české a čínské děti natočily 52dílný seriál Krtek a panda (na snímku). Kontrakt v hodnotě stovek milionů korun uzavřela Milerová v­ rámci první oficiální návštěvy prezidenta Miloše Zemana v ­Číně. Podnikatelské výpravě tehdy velel právě Tvrdík coby šéf Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce.

Obchod, který vnučka výtvarníka s Tvrdíkem uzavřela, podléhá informačnímu embargu. Tajemstvím je suma, kterou Tvrdík za podíl zaplatil, i to, jakou hraje v ­krtčím byznysu roli. Jako společník má ale nárok na část zisku.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz