Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Platba za parkování ještě nic neznamená

Česko

Vracíte se z letiště ke svému autu, za jehož zaparkování jste zaplatili, a už se vidíte co nejdřív doma. Najdete ale své vozidlo vykradené nebo stojící na špalcích. Protože parkovné bylo drahé, čekáte ostražité hlídače a průmyslové kamery na každém rohu. Nejbližší pracovník parkoviště je však naprosto klidný. Nemá se také proč vzrušovat, zaparkovaná auta ho vlastně nezajímají. Dozvíte se, že auto nebylo na hlídaném parkovišti, a provozovatel proto nenese odpovědnost za škodu způsobenou na umístěných vozidlech. To, za co jste zaplatili, byl prý totiž jen prostor k pronájmu. Provozovatel místo pronajímá, ale o nic víc se nestará. Měli jste si lépe prohlédnout parkovací lístek, kde se o tom malinkým písmem píše.

Nezdá se to, ale jde o poměrně častý příběh. Jak tedy vypadá hlídané parkoviště? Nemusí být ohraničeno a nemusí kolem něj stát plot. Hlídané parkoviště musí být hlavně jako hlídané označeno. Může na to navazovat fyzická osoba hlídače, případně i technické zázemí jako průmyslové kamery, ploty a podobně. Důležité je však ono označení. Pokud parkoviště není označeno jako hlídané a není ani pojištěné, poškození majitelé vozů nemají žádný nárok na uplatnění škody.

U hlídaného parkoviště je tomu jinak. Provozovatel neručí jen za věci odložené v automobilu, které netvoří jeho součást či příslušenství, jinými slovy třeba za kabáty a zavazadla uvnitř vozu. Za jakékoli jiné škody zodpovědnost nese. Událost, jako je třeba krádež pneumatik, lékárničky, nebo dokonce celého vozu, je proto třeba nahlásit policii, která sepíše protokol. Následně je nutné do patnácti dnů od zjištění události uplatnit náhradu škody u provozovatele. Pak musíte prokázat, že škoda vznikla právě v prostoru hlídaného parkoviště. Není to tak těžké, jak se zdá. Stačí dokázat, že jste vůz na parkovišti opravdu zaparkovali, například parkovacím lístkem, snímkem z kamery nebo svědectvím. Pokud provozovatel škodu neuhradí, začne běžet podle paragrafu 106 občanského zákoníku dvouletá promlčecí lhůta. Během této doby po něm můžete odškodnění vymáhat.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...