11. září 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Po elektřině zdražuje i plyn, dodavatelé zveřejnili nové ceníky. Lidé si připlatí tisíce

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

PRAHA Končí příjemný čas, kdy plyn spíše zlevňoval, stejně jako elektřina. Po čtyřech příznivých letech se domácnosti musí připravit na zdražování. První dodavatelé plynu dávají za pravdu prognózám a zveřejňují své ceníky na příští rok.

Jde o další zásah do rodinných rozpočtů, elektřina už letos zdražila. Ceny energií letí vzhůru po celém světě. Velkoobchodní cena plynu od začátku roku vzrostla téměř o třetinu. Se zpožděním to poznají i Češi.

Jako první zdražují menší hráči. Výrazně si připlatí například klienti Skautské energie, za kterou stojí český Junák. Zatímco letos dodají v Praze 2000 kubíků plynu (tedy množství potřebné na roční vytápění rodinného domu) za 19 431 korun, příští rok už domácnosti zaplatí přes 23 tisíc.

„Větší zdražování chystají všichni a nyní se hraje strategická hra, kdo dokáže ceny dotovat a zdražit až později, aby nepřišel o zákazníky,“ prorokuje šéf Skautské energie Tomáš Slavík. Věří, že i s novými cenami budou patřit mezi levnější nabídky na trhu.

Ceníky mění i další menší dodavatelé jako Energofin, SPP, Blue Gas či Ecentre. Částečně zdražuje i Bohemia Energy. Nejvíce jsou k tomu nuceny společnosti, které nemají zajištěné dodávky plynu na dlouhou dobu dopředu a plyn pro své zákazníky musí nakupovat za současné vyšší ceny. Velcí dodavatelé se zdražením zatím vyčkávají. Podle informací z trhu se čeká, kdo z nich udělá první krok.

„Myslím, že nakonec zdražovat budou. Nárůst ale nebude tak razantní,“ říká energetický expert Jiří Gavor, šéf Asociace nezávislých dodavatelů energií ANDE. Odhaduje, že domácnosti si připlatí až sedm procent.

Analytik Jan Schindler z portálu TZB-info z informací z trhu usuzuje, že ceny velkých dodavatelů porostou zhruba o stokorunu za každou megawatthodinu energie, v průměru tak zhruba o desetinu.

Kdo zdraží první

Na burzách se se zemním plynem obchoduje stále dráž. Včera se jeho referenční cena dostala v pražském obchodování PXE na 28,3 eura za megawatthodinu, před měsícem byl o šest eur levnější. Dodávky plynu na další měsíc jsou i o polovinu dražší než byly před rokem.

Jeho cena letí vzhůru s tím, jak zdražuje prakticky veškerá energie. Dražší je ropa, elektřina i uhlí. Na českém trhu se nyní vyčkává, kdo z velkých plynařů první zdraží domácnostem.

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA PROJEKTŮ S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz