25. června 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Pokud nedojde k porušení koaliční smlouvy, budou všichni poslanci ČSSD hlasovat pro vládu, řekl LN Hamáček

Jan Hamáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Hamáček. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

PRAHA Pokud prezident nejmenuje Miroslava Pocheho šéfem diplomacie, mohl by předseda ČSSD Jan Hamáček už za dva týdny obsadit křesla dvou resortů – vnitra a ­právě zahraničních věcí. Prioritou bude migrace, říká Hamáček v­ rozhovoru pro LN. Kvůli tomu by chtěl navštívit i­ spolkového ministra vnitra Horsta Seehofera, který zmínil možnost obnovení kontrol na hranicích.

LN: Kdy vznikne vláda ANO a ­ČSSD s důvěrou?
Jsem přesvědčen, že pokud nedojde k zásadní komplikaci, hlasování o důvěře může být 11. července. Opírám to i o slova předsedy sněmovny Radka Vondráčka z­ ANO.

Jan Hamáček.
Jan Hamáček.

LN: Co kdyby v návrhu ministrů k prezidentu Miloši Zemanovi nedošlo jméno Miroslava Pocheho coby kandidáta na ministra zahraničních věcí?
Vyjasňovali jsme si to s Andrejem Babišem v neděli dopoledne. Pan premiér mě ujistil, že oficiálně odnese nominace na Pražský hrad v pondělí. Oficiálně je součástí nominací i Miroslav Poche. Pokud by se tak nestalo, byla by porušena koaliční dohoda.

LN: Můžete garantovat, že poslanecký klub ČSSD podpoří při hlasování vznik kabinetu?
Jsem přesvědčen, že pokud nedojde k porušení koaliční smlouvy a budou všechna její ustanovení naplněna, platí to, že klub bude respektovat rozhodnutí sociální demokracie.

LN: Obávám se, že otázka vstupu do vlády bude důvodem štěpení uvnitř ČSSD, prohlásil například váš poslanec Ondřej Veselý. Podle dalšího člena Milana Chovance by strana neměla ustupovat z nominace Miroslava Pocheho. Skutečně budete jednotní?
Všichni poslanci řekli, že budou respektovat výsledek vnitrostranického referenda.

LN: Platí to i za situace, kdy by nebyl ve vládě pan Poche, ačkoli se v referendu straníci vyjadřovali k pěti ministrům za ČSSD?
To sice ano, ale jestliže pan prezident odmítne někoho jmenovat, tak je to mimo kontrolu sociální demokracie i předsedy vlády. Jde o rozhodnutí prezidenta republiky. To těžko mohu ovlivnit.

LN: Nebojíte se tedy štěpení sociální demokracie kvůli vstupu do vlády?
O naší účasti ve vládě rozhodli členové strany v referendu. I kritici tohoto projektu říkali, že to budou respektovat. Doufám ve zklidnění.

LN: Nemáte jistotu?
Nevidím do hlavy sedmnácti tisícům členů sociální demokracie, ale předpokládám, že pokud jsme se rozhodli jít touto cestou a potvrdilo to i referendum, budeme se toho držet.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz