24. dubna 2018 6:05, aktualizováno  10:54 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Policie hledá miliony v ostravské nemocnici. Kam zmizely množstevní slevy?

Podezřelé okolnosti ve Fakultní nemocnici Ostrava (grafika LN). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podezřelé okolnosti ve Fakultní nemocnici Ostrava (grafika LN). | foto: Šimon , Lidové noviny

PRAHA Když ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) letos v únoru odvolal ředitele ostravské fakultní nemocnice (FNO), odjistil tím explozivní politickou nálož. Ředitelem byl Vojtěchův předchůdce a sociální demokrat Svatopluk Němeček, pročež se na Vojtěcha sesula lavina kritiky, že odvádí špinavou práci za Andreje Babiše, který měl s Němečkem dlouhodobé spory. Dílčí zjištění kontrol, které v ostravské nemocnici běží, teď ukazují, že řada postupů byla v Němečkově éře nestandardní. Některými z nich se zabývá policie.

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podle informací LN prošetřuje nakládání se zpětnými bonusy. Jde vlastně o množstevní slevu, kterou dodavatelé poskytují velkým odběratelům zdravotnického materiálu a léčiv, typicky nemocnicím.

U třech významných lékových skupin se v Ostravě nakupovalo 10 let bez bonusů. V účetnictví nemocnice takto chybí 33,6 milionu korun. „Náš útvar zpravidla nesděluje, zda se nějakou konkrétní věcí zabývá, či naopak nezabývá,“ řekl LN bez dalších podrobností mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Ředitel Fakultní nemocnice v Ostravě Svatopluk Němeček v roce 2014.
Evžen Machytka z Fakultní nemocnice v Ostravě. V roce 2005 pracoval jako...

Systém zpětných bonusů je sám o sobě živná půda pro ztrátu peněz. Nemocnice si bonusy nechávají, i když by je nejspíš měly vracet pojišťovnám, kterým vykazují nákup v plné ceně. Protože jde o velmi netransparentní praxi, která nemá pravidla, občas se stává, že bonusy končí bůhvíkde.

Napjaté vztahy

Lékaři Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava se kvůli situaci na klinice obrátili na premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). Kritizují působení Evžena Machytky pověřeného řízením nemocnice a lékaře Pavla Zonči, který se po Machytkově příchodu vrátil na Chirurgickou kliniku. Lékaři v dopise, který má ČTK k dispozici, poukazují na provázanost obou lékařů. Situaci na Chirurgické klinice označili za stále vyhrocenější. VÍCE ZDE:

„Zatím nemáme racionální zdůvodnění, proč u těchto lékových skupin nedocházelo k získání množstevních slev. V žádném případě to není běžné,“ říká pověřený ředitel FNO Evžen Machytka.

Podle zdroje LN, který je obeznámen s řízením velkých fakultních nemocnic, je postup FNO ohledně zpětných bonusů přinejmenším velmi podivný. Možných vysvětlení je více, od podvodného jednání až po pochybení zaměstnance, který měl nákupy těchto léků na starosti.

„Pokud vím, tyto komodity byly již dříve vysoutěženy a byly smluvně zajištěny,“ řekl LN Němeček s tím, že detaily si má pověřený Machytka zjistit u příslušného náměstka. Z kontrol ale plyne, že smlouvy se před 10 lety uzavřely bez soutěže a od té doby se na ně nesáhlo.

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz