19. června 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Policie začne lovit nebezpečné výfuky. Nový přístroj rozpozná chybějící filtr pevných částic

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

PRAHA Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v souvislosti s nimi mluví o kolektivní sebevraždě. Řeč je o filtrech pevných částic. Jsou součástí moderních dieselových aut a mají zachytávat rakovinotvorné látky vznikající při spalování nafty. Motoristé ale často jezdí s poškozenými či úplně vymontovanými filtry.

Až doteď lidé s takovými auty postihu unikali. Kontrola byla totiž složitá. Ministerstvo dopravy ale nakoupilo přístroj, který umí poškozený nebo chybějící filtr zjistit, a to při běžné kontrole.

„Centrum služeb pro silniční dopravu nakoupilo a vybavilo jednu expertní mobilní jednotku. V rámci provádění technických silničních kontrol bude možné na místě provést měření emisí v provozu a tím odhalovat vozidla, která neplní emisní limity,“ potvrdila LN mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Při podezření, že automobil emisní limity neplní, musela dříve policie řidiče poslat na nejbližší stanici technické kontroly nebo měření emisí. Ani to ale není tak jednoduché, protože existuje podmínka, že taková stanice musí být k dispozici do osmi kilometrů. Což kontrolu značně omezovalo.

Zatím na zkušenou

Přístroj chce ministerstvo dopravy, respektive zmíněné centrum služeb, spolu s policií vyzkoušet v rámci pilotního projektu už letos v létě. Zaměří se s ním na Prahu a Středočeský kraj. Projekt potrvá šest měsíců, pak se celá akce vyhodnotí. Na základě toho se ministerstvo rozhodne, zda nakoupí i další přístroje. První vyšel na 315 tisíc korun.

Přesnými čísly, kolik aut s poškozeným či chybějícím filtrem v Česku jezdí, úřady nedisponují. Před dvěma lety ale Ústřední automotoklub odhadl, že jich je až milion.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky