24. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Politické strany slibují bonusy pro vzorné pacienty. Mají ušetřit na pojistném

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
U lékaře (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U lékaře (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Říká se, že kdo si dnes neudělá čas na zdraví, bude si muset zítra udělat čas na nemoc. Jenže Češi na prevenci moc nedbají, proto se to politici snaží změnit. Tedy alespoň nyní, před volbami. Bonusy pro pojištěnce, kteří o své zdraví pečují, totiž mají v programu všechny politické strany.

Každý, kdo chodí pravidelně na preventivní prohlídky, nekouří a není obézní, platí stejnou sazbu zdravotního pojištění jako ten, kdo obézní je a kouří 30 cigaret denně. Tato nevyváženost se má podle předvolebních slibů změnit.

Vzorní pacienti by tak mohli ušetřit až stokorunu měsíčně. ANO, ODS a TOP 09 chtějí kvůli bonusům upravit systém zdravotního pojištění. „Zavedlo by se takzvané dvousložkové pojistné a ten, kdo chodí na preventivní prohlídky, bude mít druhou složku nižší,“ řekl Adam Vojtěch, poradce ANO pro zdravotnictví.

Také lidovci chtějí dát pojišťovnám možnost odměňovat klienty, kteří chodí na preventivní prohlídky. Odmítají však přirážku na pojistném (tzv. malusy) pro ty, kteří na prevenci nedbají. „Na systém malusů ještě není společnost připravena,“ tvrdí zdravotnický expert lidovců Vít Kaňkovský.

Zvýhodnění poctivých pacientů podporuje ve volebním programu i ČSSD.

Česko v prevenci zaostává. Třeba Němci mají moderní programy docházky ke specialistům podle toho, jak jim je doporučí jejich praktik. Cílem je včas zachytit pacienta třeba s cukrovkou a zajistit mu systematickou kontrolu. Pokud se zapojí, získá slevu na pojištění.

Příští rok se tuzemské zdravotní pojištění dostane do několikamiliardového deficitu. Podle statistiků navíc vzroste počet seniorů, do roku 2030 až o 60 procent. Právě oni jsou nejčastěji chronicky nemocní.

pbaPavel Bartošek
  • 6Diskuse

Najdete na Lidovky.cz