Diskuse k článku: Poslední miliardy na výměnu kotlů. Od září 2022 nesmí mít nikdo neekologické vytápění

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 49
  • Poslední: 14.5. 2019 13:45
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
M. Pavelka 14.5.2019 12:48

Zapomínáte všichni na jednu věc, výměna se týká pouze kotlů připojených do teplovodní soustavy s výkonem od 10kw. Naši milí spoluobčané co topí nejrůznějším odpadem obvykle kotle nemají ale různé druhy peter a krbovek maximálně s teplovzdušným výměníkem a ti budou vesele topit dál a můžou jim nad hlavami lítat kolik dronů bude chtít, zákon nevyřeší nic , v chudých lokalitách bude ovzduší stejné jak teď

J. Husařík 14.5.2019 13:11

Nad deset kw, to máte kde jaké kamna. Kotel pro vytápění domu, stoprocentně do toho limitu spadá. A o ty tady jde především. Jistě, někde mohou mít v domě více kamen, ale v součtu to těch deset a více dá. Je tedy jen otázkou, jak ta pravidla budou znít. Je jasné, že to bude běh na dlouhé trati, ale zatím tu nikdo neměl žádný nástroj jak to čmoudění omezovat a toto je alespoň něco, když lidi mají květák místo mozku a sami na to nepřijdou.

K. Lilibínský 14.5.2019 10:53

ekologické vytápění po Ostravsku:

PET flaška naplněná vyjetým olejem. tak zvané "Ostravske torpedo" + guma (na cirguli nařezané ojeté pneumatiky)

A toho tepla co to dá..........

P. Zelený 14.5.2019 10:44

"Od září 2022 nesmí mít nikdo neekologické vytápění" - to přece nemůže být myšleno vážně. Nebo jako v Praze předpokládají, že na vesnicích začnou všichni naráz měnit kotle jenom proto, že v parlamentu si cosi odhlasovali? Omyl, stávající kotle budou sloužit tak dlouho, dokud to půjde.

J. Husařík 14.5.2019 10:49

Je jen otázka, jestli utáhnete s těmi pokutami i to topení. Dron Vám proletí nad komínem a je hned jasno čím topíte, a Vám do domu ani nikdo nemusí, jen Vám přijde obsílka. Oni to už lidi tak nějak i vědí, čím kdo topí, takže stačí někdo, koho s tím čmoudem naštvete.

J. Tachovsky 14.5.2019 10:58

Kdyz vesnicky myslivec strefi kachnu strefi i dron. Jinak drony nad obytnymi domi letat nesmi.

J. Husařík 14.5.2019 13:05

Fakt si myslíte, že můžete střílet v obytné zóně? Rychle by jste přišel o zbraň. A vzdušný prostor nad Vašim domem, není Váš, takže žádnou "protidronovou" obranu mít ani nesmíte a sestřelovat je, tak to už vůbec ne. Lidi jsou úplně praštění, raději budou riskovat kdejaký průšvih a obrovské pokuty, místo toho, aby si požádali o dotaci a problém jednoduše vymysleli. Jo, takto holt funguje část Čechů a myslí si, jak je bůhví jak chytrá. Opak je pravdou, jinde to už dávno pochopili a také to tam vypadá poněkud jinak, než mnohde u nás. U nás jen ztrácíme čas a prostředky jak něco očůrat, jinde ty prostředky čas věnují tomu, aby něco vylepšili, což přesně tento návrh je.

K. Lilibínský 14.5.2019 10:59

to chci vidět jak (ne)lze ovlivnit bezdomáče, nebo naši milou nepřizpůsobivou menšinu.

To bude řevu o diskrimanaci a rasizmu.

Ombudsmanka to lehce a s úsměvem zvládne.........

P. Zelený 14.5.2019 11:15

To by byla teorie. A teď praxe: a) který zákon umožňuje poletování dronů nad soukromými budovami?, b) nesmíte koukat na Columba, kluci z laborky a tak; odebrání vzorku kouře by se muselo provést za přesně definovaných podmínek, nejspíše přímo na komíně - jak to provést? Na běžné vesnici (kterou nemyslím satelit, kam zajíždí MHD) "čmoudí" všichni. Topí totiž uhlím.

P. Šraier 14.5.2019 10:40

Nejsou topenáři, a už ani nejsou ty dotace, ale "ňák se zařiďte" ... :-P Jinak, se záměrem souhlasím, aby bylo jasno.

M. Netrh 14.5.2019 9:24

Ano, dotace pro bohaté, jinak to ani v ČR nejde. A efekt dotací jaksi nikde nebyl zveřejněn, očekával bych protokoly z měření emisí před a po instalaci. Takže jen další korupce a nákup voličů.

J. Tachovsky 14.5.2019 9:31

Podle me tim nikoho nekoupi, krome tech certifikovanych topenaru. I kdyz stat zaplati vymenu stareho funkcniho kotle za novy, tak s tim ma majitel problemy, pakarnu z urady, rozvrtanej dum, straveny cas zbytecnosti.

J. Husařík 14.5.2019 10:57

Víte, já si pamatuji, jak to vypadalo dříve. Sice nám ani nepřišlo divné, dýchat ten smrad z komínů, prostě jsme se do toho narodili a vyrostli v tom, ale dnes když na ulici zatopí jeden soused v řadovce asi necelých sto metrů od nás, cítím do docela dost silně a už mi to vadí. Takže je to i o toleranci k sousedům a nebo naprosté bezohlednosti a upřednostňováním vlastních ekonomických zájmů před zájmem ostatních, dýchat čistý vzduch. Kdyby snad nebyly technologie a jinak to nešlo, tak bych to pochopil, ale když už jsou lidi líní si zajít pro peníze, které dostanou od státu zdarma a obvolat a sehnat nějakou instalační firmu, tak to je už opravdu na přes hubu.

J. Vyrobík 14.5.2019 9:17

Až se ty domácnosti vybaví kotlem na pelety,jsem zvědavý,kdo na ty pelety bude každoročně mít prostředky...Nakonec to dopadne jako s plynem! Pamatujete?

M. Sottner 14.5.2019 9:30

No určitě.

J. Vyrobík 14.5.2019 9:38

Vy o tom pochybujete? Já,ne...

M. Sottner 14.5.2019 9:56

Ne, já si to pamatuji. Stát masivně dotoval plynofikaci obcí. Všichni do toho šli. Dnes jsou zpátky na dřevu a uhlí.

J. Tachovsky 14.5.2019 9:00

Docela by me zajimalo, jak se da neekologicky spalit drivi. V cem je starej kotel horsi nez novej.

M. Sottner 14.5.2019 9:08

Nedokonalé spalování. Dřevo nehoří plamenem a čoudí.

J. Tachovsky 14.5.2019 9:19

A ten coud obsahuje to neekologickeho ?

M. Sottner 14.5.2019 9:31

:D

Z. Lapil 14.5.2019 9:43

Myslím, že dost. Seděl jste někdy u ohně? Je u něj líp když kouří nebo když hoří?

Víc teoreticky: dřevo nepochybně obsahuje látky, které - rozptýleny ve vzduchu - jsou VELMI neekologické. Když dřevo jenom kouří, tak je jenom rozpouštíte do ovzduší. Hoří-li plamenem, mění se aspoň z části na H2O a CO2.

Moderní kotle, předpokládám, nejenom lépe hoří a jsou lépe izolovány, ale asi bude také efektivněji řešen přechod tepla "z ohně" do vody. Přinejmenším si dovedu představit nějakého klikatého hada s pomocí tahového ventilátoru.

Nejsa kotelníkem nevím, jestli je komerčně zvládnutá automatika, která v situaci "oheň dohořel, jsou jen žhavé zbytky" přiškrtí tah a nechá uhlíky, ať hřejí, místo aby je ochlazovala novým a novým příchozím vzduchem.

Kolega se onehdy nad svým novým peletovým kotlem přímo rozplýval - jak se o sebe postará (přikládá si sám, jen je čas od času nutno doplnit zásobník pelet) a jak málo mu stačí k plnému provozu.

M. Sottner 14.5.2019 10:33

Popsal jste to správně. Jen bych dodal, že obsluha kotle má zásadní vliv na účinnost spalování a tedy i množství emisí a CO. U pelet se dá celá obsluha (doplňování paliva a regulace výkonu) krásně automatizovat.

J. Tachovsky 14.5.2019 10:37

Presne tak, kdyz date do stareho kotle suche drivi a nepriskrtite mu vzduch, tak necoudi

Z. Lapil 14.5.2019 11:04

To rád slyším. Coby technik se cítím schopen správně uvažovat o technických věcech, ale když člověk začne fušovat do cizího oboru, vždycky je možné, že přehlédne nějakou samozřejmost a udělá ze sebe sice excelentního, ale přesto blbce.

J. Tachovsky 14.5.2019 10:39

Jo a kdyz vypnou proud, tak nezatopite. Diky nechci.

J. Husařík 14.5.2019 11:08

Kolikrát Vám během zimy na 24 hodin vypnuli proud během posledních dvaceti let? Když napíši že ani jedinkrát, tak se určitě nepletu. To jsou takové hospodské keci, které stejně nemají žádný význam, ten trend je jednoznačný a nikdo se Tachovského ptát nebude, jestli s tím má nějaký problém. Když si třeba jen tak namátkou vzpomenu na freon v klimatizacích, tak se to prostě rychle vyřešilo a dnes už nekoupíte klimatizaci, která by jej obsahovala. Jistě že takové klimatizace ještě fungují, ale nikdo Vám už do nich nedá novou náplň s obsahem freonu. U domácích kotlů to klidně může být podobné, jen s tím rozdílem, pokud to projde a schválí se to, budete muset možná úřadu prokázat, že topíte ekologicky. I ty úřady to mají tak nějak zmapováno, kde je jaké topení, dle stavebních povolení, plynových přípojek a podobně, takže to nebude žádný problém zredukovat na problematické nemovitosti a ty překontrolovat.

I. Spálený 14.5.2019 8:57

Lidé netopí ve starých kotlech, protože je to baví, ale protože nemají na jiné a na palivo do nich. Ať už s dotací nebo bez dotace. Pokud dnes někdo s obtížemi platí za uhlí, pak jistě netouží po ruském fosilním plynu nebo dřevní štěpce. Norma na kotel se teď díky EU bude zvedat každý rok až k úrovni, která se ani nevyrábí. Na nový kotel tedy časem dostanete místo dotace pokutu stejně. Dotace rozebrané za pár minut na zútulnění luxusních vil to jistě nevyřeší.

J. Vyrobík 14.5.2019 9:19

Jsem zvědavý,koho za ty dotace zase zavřou...

Z. Lapil 14.5.2019 9:55

Špatná otázka. Správný dotaz zní: kolem koho budou dvacet let tancovat právníci a půlka státního aparátu.

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Bruce Dickinson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...