29. srpna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Dopisy s drogami plní pražské letiště. Lidé si kokain a další látky objednávají na internetu

Letiště Václava Havla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Václava Havla. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Vycvičený pes očichává několik dopisů a balíčků. U jednoho se zastaví. Při bližším prozkoumání vychází najevo, že obsahuje téměř gram kokainu. Scéna, která se na Letišti Václava Havla opakuje několikrát za den.

Celní správa, která kontroluje zásilky České pošty z ciziny, přitom odhaduje, že zachytí jen zhruba desetinu drogového kontrabandu. Vzrůstající trend drogových zásilek potvrzuje i nejnovější statistika celní správy, kterou LN získaly.

„V roce 2017 byly policejním orgánem celní správy na letišti Václava Havla v Praze-Ruzyni zahájeny úkony trestního řízení v 699 případech, v roce 2018 byly úkony trestního řízení zahájeny již v 796 případech,“ uvádí výroční zpráva Generálního ředitelství cel. U každé zásilky musejí celníci zjistit, odkud pochází a kam směřuje. Jenže odhalení pachatelů podstatně komplikuje anonymita internetu.

Poptávka a nabídka se totiž protínají na zakázaných tržištích zvaných Darknet a k platbám se využívá virtuální měna bitcoin. Vysoká pravděpodobnost, že nákup zůstane bez trestu, zvyšuje apetit.

Obliba drogových e-shopů vzkvétá. „V zásilkách se sice nachází pouze malé množství látky, ale objem odbavených a pozitivně detekovaných zásilek rapidně stoupá. Jedná se především o objednávky látek ze zahraničních serverů,“ uvádí zpráva celníků z odboru pátrání, kterým velí Robert Šlachta, někdejší ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Nárůst zachycených „psaníček“ zároveň znamená větší náklady na analýzu v laboratoři. Jeden rozbor vyjde na pět tisíc korun.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky