28. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Kdo vládne Olšanským hřbitovům? Pražské mecenáše vyhánějí z hrobů ‚šíbři‘

Olšanské hřbitovy v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olšanské hřbitovy v Praze | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Zasloužili se o hlavní město. Praze darovali kašnu nebo vybudovali kanalizaci. Jejich jména zná dnes málokdo, o ­jejich hroby se nikdo nestará, jsou proto ve zbědovaném stavu. A­ často se na jejich místa tlačí jiní.

Přestože jde o bývalé starosty či purkmistry, metropole místa jejich posledního odpočinku nijak nechrání. Protože jsou to většinou hroby u hlavních cest Olšanských hřbitovů a jejich kaple bývaly kdysi honosné, dnes po nich sahají političtí podnikatelé i nechvalně skončivší politici.

Hrobka rodiny významného pražského mecenáše Jakuba Wimmera tak dnes například nese nápis rodina Johanesova. Pořídil ji Vladimír Johanes, dlouhá léta považovaný za šedou eminenci společnosti ČEZ.

„Praha se chystá místa zrekonstruovat, peníze na to budou, ale nemáme zatím pravidla pro financování,“ říká k tomu mluvčí magistrátu Vladimír Řepka.

Některé už ale nezachrání. V ­anonymním společném hrobě skončil například Čeněk Gregor, starosta, který se zasloužil o zmíněnou kanalizaci v hlavním městě.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz