3. září 2019 5:03 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Česko čeká velké přepínání. Zvládne vaše televize digitální vysílání?

Televize - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Televize - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Stovky tisíc českých domácností nejsou připraveny na přechod na novou generaci digitálního vysílání. Ani s některými poměrně nedávno koupenými přijímači nebude možné televizi sledovat. Vypínání staršího vysílání začne již 27. listopadu.

České radiokomunikace v úterý spouštějí speciální televizní kanál, který má se změnou pomoci. Své kampaně ale financují i poskytovatelé sledování televize nikoliv přes klasické pozemní vysílače, ale pomocí satelitu, kabelu a internetové IPTV. Ti chtějí, aby domácnosti přešly k nim.

Jde o velké peníze. Ministerstvo průmyslu ve svých podkladech předpokládá, že lidé za nové televize a set-top boxy umožňující příjem nového vysílání utratí minimálně tři miliardy korun.

Pokud se ale rozhodnou ve větším přecházet raději k satelitním či kabelovým televizím, mohou v dalších deseti letech na poplatcích zaplatit prý přes 70 miliard.

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.