Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Predátoři na síti loví dětské oběti. Přibývá případů, kdy z nich vymámí nahé fotky a pak je vydírají

Česko

  5:00
Praha - Dvanáctiletá Tereza neměla kamarádky, cítila se sama a nepřipadala si hezká. Společnost a povzbuzení hledala na sociálních sítích, kde narazila na „kamaráda“, který jí naslouchal. Začala mu důvěřovat, cítila ocenění, a tak mu vyhověla, když po ní vyžadoval obnažené fotky. Pak i videa. Chtěla přestat, ale zjistila, že je v bludném kruhu sexuálního nátlaku a vydírání. Stejně jako dalších více než 40 nezletilých dívek po celé republice, které tento pedofil přes internet zneužíval.
Facebook - ilustrační foto

Facebook - ilustrační foto foto: Reuters

Případ sexuálního predátora, který vyšetřovala jihočeská kriminalistka Renáta Miková, je přitom jen jedním z mnoha. „Když mají dívky po ruce tohoto ‚dobrého kamaráda‘, jsou ochotné mu poslat fotku i bez oblečení. Poté už se na ně situace hrne, protože začne vyhrožovat: ‚Když mi nepošleš další fotky, vyvěsím je u vás ve škole, pošlu rodičům.‘ Dívky jsou pak v takovém koloběhu, že nevědí kudy kam,“ popisuje v rozhovoru pro LN komisařka Miková častý scénář. Mravnostních deliktů přibývá.

Tři čtvrtiny dětí jdou na schůzku s cizím člověkem z internetu, uvádí průzkum

Kybernetická kriminalita byla podle policie loni čtyřnásobná oproti roku 2011. Na internetu evidovala 6815 trestných činů, o tisíc více než v roce 2017. Největší nárůst zaznamenala právě u mravnostních trestných činů – zneužití dítěte k výrobě pornografie či navazování nedovolených kontaktů s dítětem na internetu. „Nárůst je v poslední dekádě výrazný, a problematice se tak věnuje stále větší počet policistů i v okresech,“ řekl LN vrchní komisař Policejního prezidia David Schön, konkrétní čísla však nesdělil.

Podle psycholožky a šéfky Dětského krizového centra Zory Duškové jsou děti ve spojení s predátorem natolik vystrašené, že často svolí i k osobní schůzce, a nakonec i ke zneužívání. Vydírání přitom začíná už první zaslanou fotografií. „Dítě neumí ze situace samo vystoupit. Predátoři se naučili už poměrně zběhle pohybovat na internetu, mají finty, jak s dětmi komunikovat a manipulovat je. Známe případy, kdy si školák myslí, že ‚chatuje‘ se svým vrstevníkem a vůbec netuší, že ten, kdo s ním komunikuje na druhé straně, je dospělý člověk, muž,“ říká Dušková k případům, s nimiž se setkává.