Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Proč černá barva zeštíhluje?

Proč oblečení černé barvy zeštíhluje? ptá se Šárka Morávková z Hradce Králové. Odpovídá Petr Schovánek ze Společné laboratoře optiky UPOL a Fyzikálního ústavu AV ČR v Olomouci: Jednoduchá odpověď je, že tomu tak není, ale bílý předmět naopak vypadá větší, než ve skutečnosti je. Tento jev objektivně existuje a má hned několik příčin.

Sítnice - optický snímač v našem oku - je složena z jednotlivých pixelů, kterým říkáme tyčinky a čípky. Tyto na světlo citlivé elementy předávají do mozku signál o tom, že byly osvětleny. Na základě těchto informací se v mozku vytváří naše představa o tom, jak vypadá okolní svět.

Při intenzivním osvětlení jednotlivého světlocitlivého prvku dojde k částečnému přenesení vzruchu i na prvek sousední. Mozek je takto detektorem klamán, dostává informaci o osvětlení od dvou prvků místo jednoho, a následně je klamán i pozorovatel, protože vnímá předmět rozměrnější, než skutečně je. Odborně se tomuto jevu říká Helmholtzův klam.

Dalším důvodem je rozptyl světla na nečistotách v materiálech, ze kterých se oko skládá. Rozptýlené světlo dopadne i na tyčinky a čípky, které by jinak podle zákonů geometrické optiky nebyly světlem zasaženy.

Třetím důvodem jsou optické vady, které má každá čočka, nejen oční. Světelné paprsky procházející čočkou ve větší vzdálenosti od její osy a pod jiným úhlem než paprsek osový dopadají na jiné světlocitlivé prvky. Tak vzniká dojem většího světlého předmětu na úkor předmětu černého, o jehož existenci jsme informováni jen tím, že do oka neodráží žádné světlo.

Vážení čtenáři, dotazy do této rubriky posílejte na adresu AMC Lidové noviny, ulice Karla Engliše 519/11, 150 00, Praha 5 nebo e-mailem na zahady@lidovky.cz. Obálku označte Věda - záhady.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

VIDEORECENZE: Vyzkoušeli jsme elektronickou kuchyňku Smoby
VIDEORECENZE: Vyzkoušeli jsme elektronickou kuchyňku Smoby

Elektronická kuchyňka Smoby Tech Edition je splněným snem každé malé hospodyňky a malého šéfkuchaře. Děti se s ní zabaví... a dospělí vlastně také.