1. srpna 2009 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Proč má slon velké uši?

Proč má slon, zvláště ten africký, velké uši? A z jakého důvodu má krysa lysý ocas? Odpovídá Šimon Vaculín z 3. lékařské fakulty UK:

V obou případech je odpovědí termoregulace - mechanismus pro zbavování se tepla. Teplokrevné organismy udržují stálou teplotu těla, v chladu teplo vyrábí a v teple se jej zbavují. Podobně jako chladicí kapalina v autě funguje v těle krev - odvádí teplo z místa vzniku (játra a svaly nebo blok motoru) do místa chlazení (kůže, uši, ocas nebo chladič).

Různí savci si vyvinuli různé strategie ochlazování krve. Jednou z nich je právě regulovatelné prokrvení nějaké části těla s velkým povrchem a minimem izolační srsti, což jsou nejčastěji výběžky těla (zoogeografické Allenovo pravidlo říká, že směrem k pólu mají živočichové kratší čumáky, nohy, uši, ocasy atd., aby omezili teplotní ztráty).

Jinou strategii používají třeba psi, kteří krev ochlazují hlavně prouděním vzduchu v dýchacích cestách. Ochlazující se pes vypadá, jako by hluboce dýchal. Ve skutečnosti se však vzduch nedostane do plic, protože vdechnutý objem je příliš malý. Pes tak „prodýchává“ jenom horní cesty dýchací, což slouží k ochlazení krve, a nikoli k jejímu okysličení.

Člověk se ochlazuje zejména pocením. Samotná tvorba potu však tělo neochladí, je nutné ho odpařit. Proto se při vysokých teplotách cítíme lépe v suchém nebo alespoň proudícím vzduchu. Naopak ve vodě se pot nemůže odpařovat, proto snášíme pobyt ve vodě teplé 35 °C hůře než ve stejně vyhřátém vzduchu.

ved