8. listopadu 2017 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

‚Zvrhlo se to v panoptikum.‘ Politici komentují prosby o podporu v boji o Hrad

Pražský hrad- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský hrad- ilustrační | foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

Praha „Teď mne další kandidát na prezidenta zve zítra na recepci Senátu, abych mu to podepsala. O víkendu mi psali další tři,“ povzdechla si v pondělí večer na svém twitterovém účtu senátorka Renata Chmelová (za KDU-ČSL). Uchazeči o post hlavy státu, kteří se cítili jistější v kramflecích, se vydali sbírat podporu mezi občany. Víc však bylo těch, kdo zkusili získat přízeň od členů dolní nebo horní komory.

Podpisů od poslanců stačí dvacet, těch senátorských dokonce pouze deset. Cestou nejmenšího odporu se rozhodli jít nejen někteří politici, ale i občané bez politické minulosti. Podporu sháněli někteří doslova na poslední chvíli a senátory prosili o podpis ještě tento týden.

„Chodily desítky žádostí s vysvětlením, proč zrovna ten či onen by byl vhodný kandidát. Zvrhlo se to v panoptikum,“ řekl LN senátor Jan Horník (STAN).

V hodině dvanácté

Do e-mailové schránky členům horní komory dorazil například přípis s předmětem „Urgentní žádost“. Pisatelem byl Otto Chaloupka, bývalý poslanec za Věci veřejné. Svoji prezidentskou kandidaturu oznámil už v dubnu, tehdy ovšem říkal, že nestojí o podporu partají.

Když to přes občany nešlo, oslovil členy obou komor. „Obracím se na Vás v hodině dvanácté s prosbou sice smělou, o to více však naléhavou. Rozhodl jsem se vstoupit do boje o prezidentský post. Nepatřím však ke kandidátům se známou tváří ani tučným kontem či k těm, kteří mají zajištěn štědrý sponzoring či mohutnou mediální podporu,“ napsal v úvodu své žádosti. Chaloupka měl sice už podpisy dvaceti poslanců ze staré sněmovní sestavy, ale nestihl je odevzdat včas. Senátory také nezvládl sehnat, čímž jeho hradní ambice zhasly.

Jen si to tak zkusit

Doslova na poslední chvíli, tedy v pondělí, oslovila některé senátory i „mlsná tygřice“, jak si přezdívá Terezie Holovská. O tom, že se pražská podnikatelka chystá do boje o Pražský hrad, informovaly LN minulý týden. „V poslední naději se obracím na vaši moudrost,“ napsala velkými písmeny do zprávy. Další slova, která kandidátka zvýraznila, byla: „Dali jste šanci ostatním, dejte ji, prosím, i mně.“

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz