29. května 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Protest za lepší klima místo školy: žáci absenci omlouvají jako rodinné důvody

Studentská stávka pro klima na Čechově mostě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studentská stávka pro klima na Čechově mostě. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Studenti pražského Malostranského gymnázia to mají na páteční středoškolské stávky za lepší klima doslova pár metrů. Právě na Malostranském náměstí se tak někteří přidávají do davu středoškoláků, kteří s transparenty jako „Nemáme planetu B“ nebo „Až budu velká, chci být naživu“ upozorňují na změny ve složení atmosféry.

Kritici celkem tisíců stávkujících českých středoškoláků akci komentují slovy: „Chtějí se jen ulejt ze školy.“ To odmítají nejen studenti, ale i vedení jejich škol.

„Tuto iniciativu podporujeme, i když ji neorganizujeme. Studenti ale vědí, že si musí doplnit školní povinnosti,“ sdělil LN ředitel gymnázia Tomáš Ledvinka. Den mimo školu podle něho žáci většinou omlouvají jako „rodinné důvody“.

„Se studenty jsme o této akci hovořili. Když stávky nenarušují výuku, nemáme s tím problém,“ řekla Anna Kohoutková, ředitelka třeboňského gymnázia.

Studenti mají právo na vyjádření názoru

I kdyby se však ředitelé zpěčovali, moc by to nezměnilo. „Studenti mají právo na vyjádření svého svobodného názoru,“ napsala LN mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. A pokud mají omluvenku, mohou jít místo vyučování stávkovat.

Průvod nejen středoškolských studentů prošel dnes Prahou. Protestovali za změnu...
Studentská stávka Fridays for future v Praze.

Ředitelka třeboňského gymnázia Anna Kohoutová je na studenty pyšná: „Jsem ráda, že umí takto slušně projevovat své občanské postoje.“ Vyučující se s těmi, kteří se na jednu z proběhnuvších stávek chystali, předem dohodli na podmínkách. „Nezletilí měli omluvenku od rodičů, zletilí si ji napsali,“ zmiňuje ředitelka. Žádná ze tříd však nebyla v pátek úplně prázdná.

„Přestává být smysluplné sedět ve škole a vzdělávat se pro budoucnost, jež nás pravděpodobně vůbec nečeká. Proto tento pátek vyjdeme do ulic!“ vysvětluje organizační tým třeboňských gymnazistů, proč se rozhodli přidat k celosvětovým studentským stávkám. Ty na přelomu roku započala šestnáctiletá Švédka Greta Thunbergová; každý pátek šla místo školy před parlament a snažila se oslovit politiky, kteří podle ní klimatické změny přehlížejí.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky