28. června 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Průlom v kauze OKD. V odhadu ceny dolů před privatizací chyběly i dceřiné firmy

Zdeněk Bakala při rozhovoru v roce 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Bakala při rozhovoru v roce 2014. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA O kolik stát přišel v podivné privatizaci OKD? Kolik díky tomu nakonec vydělal finančník Zdeněk Bakala? A kdo nese odpovědnost – znalci, úředníci, nebo politici v čele s Bohuslavem Sobotkou? Soudy, které o tom mají rozhodovat, se konečně mohou pohnout z místa.

K Obvodnímu soudu pro Prahu 2 doputoval dlouho očekávaný revizní posudek, který odpovídá na otázku: Byly před třinácti lety akcie důlní společnosti oceněny správně? Odpověď znalců zní jednoznačně: nebyly.

LN se s dokumentem o rozsahu 250 stran, který pro soud vypracovali experti společnosti Azet Konzult, detailně seznámily. Potvrzuje závěry obžaloby – tedy že v roce 2004 vláda při privatizaci vycházela z chybného znaleckého posudku. Ten tehdy vypracoval Rudolf Doucha ze společnosti Vox Consult a vypočetl cenu 46procentního balíku akcií státu na 2,08 miliardy korun. Podle policie stát přišel o miliardy. Doucha proto spolu s manažery Fondu národního majetku Pavlem Kutou a Janem Škurkem stojí před soudem.

Dokument, který nyní obdržel soud, Douchovy odhady rozmetal: „Znalecký posudek Vox obsahuje řadu pochybení a nedostatků. Nesplňuje požadavky na základní náležitosti znaleckého posudku. Porušuje i ty nejzákladnější zásady pro ocenění,“ uvádí se vmateriálu. Znalci považují Douchův odhad za nevěrohodný.

43 759 bytů

Revize zejména konstatuje, že znalec Doucha sice vzal v potaz bytový fond sestávající z 43 759 bytů, ale do ocenění nezahrnul 23 dceřiných společností a další majetkové účasti.

Co všechno v ocenění OKD vedle dceřiných společností chybělo? Znalci Azet Konzultu vypočítávají: „Samostatně se měl ocenit i neprovozní majetek obsažený ve VOJ – Správa majetku, který kromě bytového fondu zahrnoval i další objekty bydlení a rekreační objekty, ubytovny Permon a Paskov ve Frýdku-Místku, luxusní vilu a zámek Sobotín, nemocnici a polikliniku, nepotřebné administrativní objekty, garáže, jiné stavby a řadu nepotřebných pozemků.“

To poškodilo cenu, kterou nakonec stát za OKD obdržel. Státní balíček akcií získala za čtyři miliardy firma Karbon Invest. Zakrátko se ukázalo, že celková hodnota dolů, které nakonec ovládl Zdeněk Bakala, dosahuje desítek miliard korun. Ministrem financí byl tehdy nynější premiér Bohuslav Sobotka, který privatizační návrh vládě předkládal. V kauze vystupuje jako svědek. Na dotaz LN, jak hodnotí nová fakta v kauze, nereagoval.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz