16. září 2009 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

První vakcíny dostanou nemocní

Na očkování proti prasečí chřipce pozvou praktičtí lékaři některé chronicky nemocné lidi ve druhé polovině října.

„Zdraví lidé vakcínu nepotřebují,“ ubezpečuje ministryně zdravotnictví Jurásková.

PRAHA První vlna pandemie nové, takzvané prasečí chřipky už slábne a v Česku vrcholí přípravy na očekávanou vlnu druhou. Ta má přijít na podzim. Odborníci a ministerstvo zdravotnictví dokončili návrh, kteří lidé se zdravotním rizikem dostanou vakcínu.

„Je to vždy závažné rozhodování, ale velmi dobře jsme se domluvili,“ popsal jednání hlavní hygienik Michael Vít.

Očkování bude k dispozici pro 250 tisíc lidí s vysokým zdravotním rizikem. „Jsou to hlavně pacienti s onemocněním dýchacích cest a někteří pacienti s onemocněním srdce a cév,“ shrnuje náměstkyně ministryně zdravotnictví Markéta Hellerová.

Počítá se také s očkováním žen v rizikovém těhotenství ve druhém a třetím trimestru. V prvním trimestru by nemuselo být bezpečné.

Další vakcíny, které stát nakoupí, dostane 160 tisíc pracovníků ve zdravotnictví, hlavně praktičtí lékaři, záchranáři, ale i někteří lidé z nemocnic, laboratoří a lékáren. „Je nezbytné, aby i po dobu pandemie byla poskytována zdravotní péče v nutném rozsahu,“ vysvětlila Hellerová.

Kromě toho dostane 90 tisíc lidí vakcínu proto, aby byl zajištěn chod státu. Mají to být někteří hasiči, policisté, vojáci nebo lidé ze sociálních služeb a energetiky. O nich se teprve bude rozhodovat. Nepředpokládá se očkování poslanců ani zaměstnanců ministerstev, ovšem bezpečnostní rada ČR určí některé politiky, kteří jsou součástí krizového řízení státu. „Kategorie politik nemá ve vakcinační strategii místo,“ poznamenala ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Členům vlády prý už doporučila, aby se nechali očkovat proti běžné sezonní chřipce.

Vakcíny pro víc lidí? Možná Původně se počítalo s nakoupením vakcíny pro čtvrtinu obyvatel, a tak se musí nyní v seznamu škrtat. Existuje ale naděje, že by nakoupené vakcíny mohly nakonec stačit pro dvakrát více lidí, místo 500 tisíc pro milion. Dosud se totiž počítá s tím, že se budou používat vždy dvě dávky. Podle Víta však existují první studie, podle nichž by jedna dávka mohla stačit.

Kolik lidí může na podzim pandemickou chřipkou onemocnět, nedokážou odborníci odhadnout. „Jsou informace, že by druhá vlna mohla postihnout větší počet lidí než první, ale můžeme se jen domnívat,“ říká Vít. Obavy panují kvůli souběhu prasečí a běžné sezonní chřipky.

Lidé, kteří nebudou na seznamech, nejspíše nebudou mít vůbec šanci se k vakcíně dostat. „Řadový občan očkování proti novému typu chřipky nepotřebuje. Průběh onemocnění je skutečně lehký,“ ujišťuje Jurásková „Pro ty, u kterých nastanou komplikace, bude k dispozici 2,5 milionu antivirotik.“

Očkování pandemickou vakcínou začne ve druhé polovině října, první budou na řadě lidé se zdravotními riziky. Zvát je budou jejich praktičtí lékaři. Očkování může každý odmítnout. „Zatím nevíme přesně, jak to bude probíhat, ale problém by být neměl,“ říká mluvčí Sdružení praktických lékařů Irena Kudrnovská. Také ona doporučuje očkování proti běžné chřipce.

***

Očkování Vakcína pro lidi se zdravotním rizikem Česko nakoupí milion vakcín proti pandemické chřipce. To stačí pro 500 tisíc obyvatel, očkovat se má dvěma dávkami. Vakcíny budou pro 250 tisíc lidí se zdravotním rizikem, z toho 139 tisíc pacientů s plicními potížemi. Očkováni mají být mimo jiné nemocní s chronickou bronchitidou, těžkým stupněm chronické obstrukční plicní nemoci a astmatem 4. stupně. Na seznamu jsou třeba i lidé s nemocemi srdce. Možnost očkování dostanou gravidní ženy s rizikovým těhotenstvím ve druhém a třetím trimestru.

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.