18. září 2017 6:14 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Moderní pytlácké gangy dnes jezdí s mrazákem až do lesa

Jelen - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jelen - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Dřevěný kříž pod Pytláckými kameny v Jizerských horách připomíná místní legendu. Pytlák Hennrich, vojenský zběh z napoleonských válek, měl podle vyprávění výjimečně citlivý sluch a bystrý zrak. Nikdy neminul. Prý byl nezranitelný a stal se hrdinou romantických povídaček.

Dnešní realita vypadá jinak. České lesy drancují organizované skupiny pytláků, které využívají nejmodernější techniku. Letos například policie na Trutnovsku obvinila skupinu sedmi lidí, u kterých našla kromě jiného šest tlumičů, noční vidění a laserové zaměřovače. To všechno používali k lovení zvěře. Novodobí pytláci přijíždějí s chladicími vozy až na místo činu.

I proto se téma dostalo do programu lidovců. Rádi by se zasloužili, aby v rámci policie vznikl specializovaný protipytlácký útvar. „Uživatelé honiteb i majitelé rybářských revírů si na pytláctví opakovaně stěžují, i proto bychom chtěli, aby se tomu policie intenzivněji věnovala a vyčlenila lidi, kteří by se tomu věnovali více než doposud,“ řekl LN ministr zemědělství Marian Jurečka.

Ročně policie odhalí zhruba sto případů pytláctví, zřejmě jich však bude násobně víc. 

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz