1. září 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Razantní zvýšení mezd pro 3 miliony zaměstnanců? Odbory chystají předvolební rozbušku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Jedno z nejrazantnějších zvýšení budou žádat odboráři v kovoprůmyslu (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedno z nejrazantnějších zvýšení budou žádat odboráři v kovoprůmyslu (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Řadě pedagogů došla trpělivost a účastní se v pátek protestní akce, kde chtějí upozornit na dlouhodobě nízké platy ve školství. Mnohem větší hra o výši mezd však v Česku vypukne 14. září. Pět týdnů před volbami totiž odbory oznámí své požadavky na růst platů v ekonomice pro příští rok. A týká se to především zaměstnanců soukromého sektoru. Podle informací LN budou v některých odvětvích odborové svazy žádat přidání až k deseti procentům.

Soukromý sektor přitom zaměstnává přes tři miliony lidí, zatímco ve veřejné sféře pracuje asi 626 tisíc lidí. „Mohu říct, že náš návrh bude velmi sebevědomý a bude rozhodně vyšší, než byl pro rok 2017, kdy jsme požadovali zvýšení o 5 až 5,5 procenta. Samozřejmě je to pro jednotlivé sektory individuální,“ řekl LN Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů. Konkrétní číslo sdělit nechtěl s tím, že ho zveřejní až v polovině září.

Podle něj vyšším požadavkům nahrává rekordně nízká nezaměstnanost, solidní výkon ekonomiky a skutečnost, že v Česku přetrvává levná práce už čtvrt století. Je čas to změnit, míní Středula. Úroveň produktivity práce v České republice se podle něj pohybuje na úrovni 60 procent produktivity EU, ale mzdy jsou pouze třicetiprocentní.

Jedno z nejrazantnějších zvýšení budou žádat odboráři v kovoprůmyslu. „Myslíme si, že růst mezd v průmyslové sféře v příštím roce by měl dosáhnout osmi až deseti procent,“ říká Jaroslav Souček, předseda odborového svazu KOVO, největšího v rámci konfederace.

Zástupci firem mají jiné představy: růst by měl dosáhnout přibližně stejného tempa jako letos, tedy zhruba 5 až 6 procent – za předpokladu, že se firmám bude dařit podobně jako v roce 2017.

  • 3Diskuse
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na Lidovky.cz