11. ledna 2011 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Řekněte, zda zajistíte péči, ptají se pojišťovny nemocnic

PRAHA Zdravotní pojišťovny chtějí vědět, jak vedení nemocnic zajistí po odchodu části lékařů péči o pacienty. „Rozesíláme písemné dotazy do všech lůžkových zařízení,“ sdělil prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. Zda a jak budou jednotlivé nemocnice schopné zajistit péči, zajímá i VZP. „S nemocnicemi jednáme. Pokud by došlo někde k omezení péče, budeme to řešit,“ přislíbil mluvčí VZP Jiří Rod.

Pojišťovny zatím nemají z nemocnic žádné konkrétní údaje a na základě dohadů se prý nemohou na situaci připravit. Sám Gajdáček žádný závažný problém s poskytováním péče neočekává, zároveň ale pojišťovny nechtějí situaci v nemocnicích podcenit. Svaz požaduje po nemocnicích prvotní informace o tom, kolik lékařů a z jakých oddělení odchází a co to pro poskytování péče znamená. Od nemocnic, v nichž omezení péče nehrozí, chce vědět, do jaké míry mohou převzít péči o pacienty z ostatních zařízení.

„Peníze půjdou za pacientem,“ zdůraznil Gajdáček s tím, že ví o nemocnicích s volnými kapacitami. Údaje od lůžkových zařízení Svaz požaduje do 28. ledna, během února je chce vyhodnotit.

Není ale vůbec jisté, zda pojišťovny požadované informace obdrží. „Na to, zda se omezí na některém oddělení péče a v jakém rozsahu, nedokážeme odpovědět. Předpokládáme, že se situace ještě změní, s lékaři vyjednáváme,“ uvedla například Zdena Marková, mluvčí Karlovarské krajské nemocnice, ze které chce odejít zhruba 40 procent lékařů.

Svaz pojišťoven chce také na základě obdržených materiálů informovat pojištěnce o dojezdových vzdálenostech a v případě ohrožení akutní péče chce jednat s vedením krajů.

***

„Peníze půjdou za pacientem,“ slibují pojišťovny. Vědí o nemocnicích s volnými kapacitami.

BARBORA MINKSOVÁ

Najdete na Lidovky.cz