8. února 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Řemeslníci zdražili až o polovinu. Zákazníci na ně musejí čekat měsíce

Řemeslník - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řemeslník - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Martin S. z pražské Lhotky plánuje rekonstrukci chodby v­ rodinném domě. Dvacet metrů čtverečních podlahy má pokrýt nová dlažba. „Obkladač si řekl o deset tisíc korun,“ kroutí hlavou Martin.

V přepočtu pět set korun za metr čtvereční se mu zdá přemrštěných. „Před pár lety byly ceny skutečně nižší, pán by zaplatil zhruba 250 korun za metr,“ okomentoval pro LN řemeslník Radomil Konečný.

Nárůst cen potvrzuje i portál Nejřemeslníci.cz, který za posledních deset let přišel do kontaktu s­ 30 tisíci firmami a zprostředkoval zhruba 450 tisíc zakázek.

Od roku 2016 se cena zakázek podle tohoto zdroje zvýšila v průměru o 27 procent. „Nárůst je způsoben především zdražováním řemeslné práce, což je reakce na dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou i nedostatek pracovní síly na trhu,“ říká Martin Ekrt, výkonný ředitel portálu.

Chybí 50 tisíc řemeslníků

Kdo hledá zedníka, musí si připravit dokonce až o polovinu více peněz než před třemi lety. Po zednících je zároveň největší poptávka. Více lidé volají také malířům nebo instalatérům.

Podle odhadu Asociace malých a středních podniků a živnostníků v Česku aktivně pracuje 250 tisíc řemeslníků, dalších 50 tisíc by jich bylo potřeba. „Tento problém začal v 90. letech 20. století. Učiliště neprodukují dostatek kvalitních absolventů,“ míní Ekrt.

Výsledkem podle Konečného je, že klient musí vydržet měsíce, než řemeslník dorazí. Podobně jsou na tom obce. „Na klempíře čekáme tři čtvrtě roku,“ postěžoval si Pavel Drahovzal ze Svazu měst a obcí, taktéž starosta Velkého Oseka.

Lidé podle analýzy portálu Nejřemeslníci.cz častěji vyhledávají reference na řemeslníka. I tak ale bývají s výsledkem práce nespokojeni. Jako problémy uvádějí navýšení ceny, špatnou kvalitu rekonstrukce či nedodržení termínů.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky