3. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Restrikce zabírají, Češi kouří méně. Příjmům tabákových gigantů to ale neubližuje

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 14Diskuse
Zákaz kouření (ilustrační). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zákaz kouření (ilustrační). | foto: Reuters

PRAHA Tabákové firmy však pokles prodeje příliš rmoutit nemusí – příjmy jim totiž kompenzuje každoroční zvyšování spotřební daně, a tedy i výsledné ceny. Lídr českého trhu Philip Morris aktuální vývoj odbytu nekomentuje. Odkázal na výroční zprávu za loňský rok, ze které vyplývá mírný nárůst prodaných kusů cigaret.

Ale neznamená to automaticky vzestup celého trhu – společnosti, která má v portfoliu nejprodávanější značku Marlboro nebo další jako L&M či Red &White, vzrostl oproti konkurentům tržní podíl.

Zabírají ohavné obrázky?

Od loňského září začala v Česku na základě Evropské tabákové směrnice zásadní regulace prodeje tabákových výrobků. Nejpozději od začátku prosince 2016 se mohou v trafikách nabízet jen krabičky, kde textové zdravotní varování doplňuje ještě varovný obrázek.

Bar Poslední leč na Jakubském náměstí před zákazem kouření
Bar Poslední leč na Jakubském náměstí před zákazem kouření

Brusel s odkazem na údajně pozitivní zkušenosti z jiných zemí mimo Evropskou unii tvrdí, že odpuzující snímky poničených tkání a jiných zdravotních důsledků tohoto zlozvyku odradí část kuřáků. Zejména těch začínajících. U nás na to ještě žádný průzkum nikdo neprováděl, ale není vyloučeno, že na některé kuřáky mohou obrázky zapůsobit.

Češi kouří méně

Češi kouří méně, ukazují data

Součástí nové regulace je také zrušení údajů, které do loňska na krabičkách uváděly obsah nikotinu, dehtu a oxidu uhelnatého. Bruselská tabáková směrnice, kterou musely převzít do svých zákonů všechny členské země, tvrdí, že uvádění těchto údajů vede k domněnce, že některé cigarety mohou být méně škodlivé.

„Údaj o úrovních emisí dehtu, nikotinu a oxidu uhelnatého na jednotkových baleních cigaret se ukázal jako zavádějící,“ píše se v tabákové směrnici. Zrušené údaje nahradilo povinné jednotné varování: „Tabákový kouř obsahuje přes 70 látek, které prokazatelně způsobují rakovinu.“

V Anglii za 10 let z 26 na 17 procent mladých kuřáků

Kuřáci tak nyní při výběru značky nevědí, jak „silné“ cigarety kupují. Údaje nesmějí uvádět ani výrobci, například na svých webových stránkách. „Nevím ale o žádných případech, že by se nás kuřáci na obsah dehtu, nikotinu nebo oxidu uhelnatého pro konkrétní značky ptali,“ reaguje Kamil Provazník z Imperial Tobacco. Další restrikce, zákaz kouření v barech a restauracích, platí v Česku teprve měsíc. Proto je na hodnocení dopadu tohoto opatření příliš brzy.

Zato Anglie, která s ním má desetileté zkušenosti, již může bilancovat. Podle střediska pro výzkum rakoviny Cancer Research UK ubylo od jeho zavedení v 65milionové Británii 1,9 milionu kuřáků. Rekordně – z 26 na 17 procent – poklesl počet vyznavačů nikotinu mezi mladými od 16 do 24 let.

V tuzemsku se ročně prodá zhruba miliarda krabiček cigaret a kouření propadá podle posledního průzkumu Státního zdravotního ústavu přes 2,4 milionu lidí.

  • 14Diskuse

Najdete na Lidovky.cz