1. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Rok s EET. Tisíce živnostníků netuší, že musí od března evidovat tržby

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Andrej Babiš během prvního dne druhé vlny EET. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš během prvního dne druhé vlny EET. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

PRAHA  Přesně před rokem vyjely hostinským a hoteliérům z tiskáren první účtenky obsahující mnohamístné kódy, které identifikují na serverech finanční správy jejich tržbu. Následně se přidali k EET všichni velko- a maloobchodníci.

K pátku to dohromady čítá skoro 160 tisíc zapojených podnikatelů, 3,5 miliardy vydaných účtenek, o miliardy korun vyšší daňový příjem státu, byznys pro dodavatele pokladen a tiskáren. Ale třeba i likvidaci stovek zejména vesnických hostinců.

Dalším EET život zkomplikovalo. Včetně těch, kdo předtím „šetřili“ na daních a z „úspor“ platili personál. „Měsíčně jsem přišel o 300 tisíc,“ stěžoval si LN například majitel větší restaurace v Plzni.

Elektronická evidenční „jízda“ ovšem pokračuje v příštím roce: nejprve pro skupinu živnostníků včetně pekařů, řezníků, lékařů nebo dopravců. Posléze se bude týkat výroby, servisu a oprav zboží, malířů či kadeřnic.

Přitom jak ukazuje průzkum společnosti O2, pětina drobných podniků a živnostníků dodnes vůbec netuší, že budou muset už od března tržby evidovat. „Velmi nás překvapilo, jak nízká informovanost panuje mezi podnikateli spadajícími do třetí vlny EET,“ uvedl Bohumír Šaffek, manažer projektu O2 eKasa, největšího dodavatele pokladen pro EET. Intenzivní osvětová činnost ministerstva financí možná vázne i proto, že pravidla EET se mohou ještě změnit.

Politici prosazují další výjimky

Ústavní soud má v prosinci rozhodnout o rok a půl starém návrhu na zrušení zákona, podaném skupinou pravicových poslanců. Soud zváží, zda EET neznamená příliš velký zásah do svobody podnikání, případně zda není nutné upravit alespoň část pravidel.

Zmatkům nahrává i fakt, že politici prosazují další a další výjimky kromě dosud schválených úlev pro nevidomé a hluchoslepé a prodej kaprů. Diskuse se vede třeba o pardonu v evidenci tržeb pro lékaře či nejmenší podnikatele nebo o tom, že by se vynechala prostě celá skupina subjektů třetí vlny.

„EET přesto plní svůj účel v přínosu výběru daně. Podnikatelé houfně nekrachují, systém není pomalý a netvoří se fronty u pokladen. Obavy kritiků se nenaplňují,“ komentuje výročí náměstkyně ministra financí a zřejmě budoucí ministryně Alena Schillerová.

  • 1Diskuse

Najdete na Lidovky.cz