20. října 2017 1:02 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Rozhodne i počasí? Vliv přírody na volební účast by se neměl přeceňovat

Podzimní počasí - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podzimní počasí - ilustrační foto | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA  Je už jakýmsi koloritem voleb, že v posledních dnech před jejich zahájením řada politiků i odborníků sleduje podrobně předpovědi počasí. I ve veřejnosti koluje přesvědčení, že v národě chatařů, chalupářů a výletníků hezké dny snižují voličskou účast. Ba dokonce, že počasí může ovlivnit volební výsledky. Nízká účast totiž podle těchto výkladů nahrává stranám s tradičně disciplinovanými příznivci, pro jiné znamená ztrátu.

Odborníci na nálady veřejnosti jsou však vesměs přesvědčeni, že až na extrémní výkyvy nemá počasí na volební účast zásadní vliv. Ani volební zisky stran příroda podstatně neovlivňuje.

Ačkoli to dnes a zítra nevypadá na kdovíjak slunné dny, předpověď na pátek a sobotu žádné psí počasí nesignalizuje. Srážky sice místy hrozí v pátek i v sobotu, ale až v pozdních odpoledních hodinách.

„Až v sobotu později odpoledne by se mělo od západu zatahovat a přijít nějaký déšť. Dopoledne může být mlha a nízká oblačnost, ale celkově by měl být charakter poměrně teplý,“ uvedl pro LN meteorolog Michal Žák.

Změna paradigmatu

V povědomí odborné veřejnosti převažoval roky názor, že počasí přeci jen na volební účast i jejich výsledky vliv má.

„V literatuře se psávalo, že ve Velké Británii vysledovali pravidelnost, že když bylo hezky, tak se volby proměnily v lidovou veselici a hlasy získávala zejména levicová Labour party. Voliči vytáhli s celými rodinami, udělali si někde piknik a odvolili. Od té doby se to dost proměnilo,“ varoval Jan Hartl, sociolog a zakladatel výzkumného střediska STEM.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz