17. srpna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Ruské weby sbírají ‚kliky‘ v Česku. Dezinformační stránky ale na vrchních příčkách vůbec nejsou

Vladimir Putin - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin - ilustrační foto | foto: Reuters

Praha Kdyby měl našinec vyjmenovat desítku webových stránek, na které se v Česku dívá nejvíc lidí, minimálně jednu by nejspíš netrefil. Do tuzemského virtuálního světa překvapivě silně pronikl ruský prvek.

V padesátce nejnavštěvovanějších webů z počítačů a mobilů v Česku figuruje hned pět z Ruska, přičemž ruská obdoba Facebooku – Vkontakte – pronikla dokonce na osmé místo. Odhalily to firmy Alexa Internet a SimilarWeb specializující se na statistiky návštěvnosti na internetu.

Rusové jsou oficiálně až čtvrtá nejpočetnější národnostní menšina v České republice, víc tu pobývá Vietnamců a hlavně Slováků s Ukrajinci. Vietnamské či slovenské stránky ale v seznamu těch s nejvyšším počtem přístupů nefigurují. Z těch ruských naopak podle údajů Alexy, která patří do impéria Amazonu, pronikly počátkem srpna do první padesátky ještě vyhledávač Mail.ru a tři další včetně ruské varianty Googlu Yandex. Zmíněná Vkontakte hladce přečíslila počet návštěv například české Wikipedie nebo různých zpravodajských webů, Yandex předstihl třeba nákupní portál Heureka i mnohé další.

Nejpravděpodobnější vysvětlení záhady mnohačetných kliků z Česka na ruské servery je, že zmíněná jazyková komunita je konzervativní v tom, kde si opatří informace, a dává přednost toku z původní domoviny. „Ruská menšina je obvykle i v exilu věrná ruským zdrojům a často žije v úplně jiném informačním prostoru než domácí populace,“ řekl LN český expert na dezinformace a Rusko Jakub Kalenský.

Podle statistik ministerstva vnitra žije v ČR necelých 38 tisíc občanů Ruské federace s trvalým či přechodným povolením k pobytu. To je poměrně málo na ovlivnění statistik návštěvnosti. Úplně jinak to však vypadá, když se přičtou další cizinci z východního bloku, kteří jsou pod vlivem „ruského digitálu“. A těch už je o poznání víc. K poslednímu červnu v Česku žilo přes 580 000 osob ze zemí bývalého Sovětského svazu. Podle neoficiálních odhadů jich ale může být až milion.

Dezinformační weby, jimž se přičítá ruský původ, například Sputnik či Aeronet, ale na vrchních příčkách vůbec nejsou. Tam se probojovaly výhradně Čechům v zásadě neznámé, ale neproblematické weby v ruštině. Ministerstvo vnitra souzní se zdůvodněním, že za pozoruhodně vysokou oblibou ruských webů může být prostá matematika. „Co se týče ruskojazyčných webů dostupných v Česku, jejich popularitu lze částečně vysvětlit počtem ruskojazyčných osob žijících na našem území,“ řekl LN Jiří Korbel z tiskového oddělení resortu.

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?