22. srpna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Rusové žalují Česko. Kvůli nařčení z rozkrádání peněz na opravy pohřebiště padlých Čechoslováků

Mořský hřbitov je ve Vladivostoku od rusko-japonské války. Pomníky tam mají i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mořský hřbitov je ve Vladivostoku od rusko-japonské války. Pomníky tam mají i... | foto: Ondřej Žváček/Wikimedia

PRAHA/MOSKVA Moskva se brání nařčení z rozkradení peněz na opravy pohřebiště padlých Čechoslováků. Více než sto let po skončení první světové války se čeští legionáři ocitli uprostřed dalšího boje. Tentokrát diplomatického a právního. Ruská asociace Vojenské památníky, jež má pečovat o hroby padlých zahraničních vojáků, žaluje české ministerstvo obrany.

Vadí jí slova jednoho z úředníků resortu Pavla Filipka, podle nějž Rusové před lety rozkradli české peníze určené na rekonstrukci pohřebiště československých vojáků ve Vladivostoku. Filipek, sám potomek legionáře, je řadu let zodpovědný za koordinaci údržby válečných hrobů a pomníků v zahraničí, svá slova pronesl koncem loňska v Rádiu Svobodná Evropa. 

Podání žaloby k neupřesněnému ruskému soudu nyní v Moskvě potvrdil zpravodaji LN ředitel asociace Vojenské památníky Vasilij Toločko. „Nechceme peníze, ale aby to bylo uvedeno na pravou míru. Tedy aby česká strana buď předložila důkazy, nebo odmítla to, z čeho nás viní pan Filipek,“ uvedl v rozhovoru. 

Dokud bude spor trvat, nemůže podle něj česko-ruská spolupráce při údržbě vojenských pohřebišť pokračovat. Nesejde se ani společná komise, která se problematice věnuje. „Proč se budeme scházet, když vzájemně nejsme schopni komunikovat?“ prohlásil Toločko. České ministerstvo obrany o žalobě ví. Její text ale zatím nemá. „O dalším postupu bude rozhodnuto až po obdržení žaloby a seznámení se s jejím obsahem,“ řekl LN mluvčí Jan Pejšek. 

Za svým zaměstnancem úřad stojí. Ostatně už na jaře poskytl LN materiál, v němž se o problémech s financováním oprav zmíněného pohřebiště hovořilo. „Během dalších jednání ruští partneři připustili, že značná část darovaných prostředků nebyla investována do oprav,“ uvedlo nyní ministerstvo. Do řešení sporu s Ruskem se zapojila i česká ambasáda v Moskvě. „Ministerstvu obrany aktivně pomáhá na diplomatické úrovni,“ řekl LN ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). 

, Tomáš Tománek