19. července 2018 19:35 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Vychází exkluzivní seriál Lidových novin o okupaci 1968. Čtěte neznámá fakta

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 56Diskuse
Nový seriál Lidových novin se věnuje okolnostem srpnové okupace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový seriál Lidových novin se věnuje okolnostem srpnové okupace. | foto: ČTK

Praha Deník Lidové noviny připomene „osmičkové výročí“ padesáti let od událostí v srpnu 1968 novým historickým seriálem s názvem Okupace: neznámá fakta. Ve třiceti dílech, které budou postupně vycházet od pátku 20. července až do 29. srpna 2018, se podrobně věnuje významným událostem a skutečnostem předcházejícím invazi vojsk Varšavské smlouvy na naše území.

Seriál se zaměřuje na nová fakta a fotografie, přináší skutečnosti ze sovětských archivů i pohled na události a hlavní aktéry. Témata jsou věnována nejen významným událostem před invazí vojsk, jako například Sjezdu československých spisovatelů a zrušení cenzury, strahovským událostem či cestě politických špiček do Moskvy, ale zaměřují se i na detaily přípravy invaze, Brežněvovu doktrínu a vojenský průběh invaze na naše území.

„Události v srpnu 1968 stále nastolují mnohé otázky a patří mezi nejcitlivější místa našich moderních dějin. U příležitosti tohoto výročí jsme proto pro naše čtenáře připravili seriál Okupace: neznámá fakta,“ řekl ředitel redakce Lidových novin Veselin Vačkov.

Nový seriál Lidových novin se věnuje okolnostem srpnové okupace.
Nový seriál Lidových novin se věnuje okolnostem srpnové okupace.

Seriál také mapuje, proč neuspělo politické řešení a jaké byly reakce na invazi. V posledních dílech se věnuje kremelským jednáním, smlouvě o pobytu vojsk a událostem roku 1969. Součástí úvodního dílu a dárkem pro čtenáře je unikátní mapa o postupu invazních vojsk na našem území, která měla krycí název Operace Dunaj.

Mapa operace Dunaj

Mapa operace Dunaj

„Čtenáři Lidových novin mají dlouhodobý zájem o historické seriály, ty u nich mají úspěch, a tak věřím, že podobně tomu bude i nyní,“ uvedl Vačkov. Seriál Okupace: neznámá fakta připravila redakce deníku Lidové noviny ve spolupráci s odborníky z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky.

Objednejte si seriál v rámci speciálního předplatného

Lidovky.cz
  • 56Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.