18. prosince 2018 5:01 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Skandál jménem Huawei: tažení proti čínskému gigantu spustilo varování spolku ‚pěti očí‘

Finanční ředitelka čínské firmy Huawei Meng Wan-čou byla zatčena | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finanční ředitelka čínské firmy Huawei Meng Wan-čou byla zatčena | foto: ČTK

PRAHA Všechno to prý začalo během červencové večeře s humry v Novém Skotsku v Kanadě. Mezi stolovníky tehdy zasedla pětice šéfů nejmocnějších tajných služeb a kanadský premiér Justin Trudeau. Následovala série akcí, jež zatím vyvrcholila nedávným zatčením Meng Wan-čou, finanční ředitelky čínské firmy Huawei, druhého největšího prodejce chytrých mobilů na světě.

Zdroje z bezpečnostní branže se shodují, že zatčení bylo výsledkem „letního“ varování, které se dostalo Trudeaovi od neformálního spolku pěti očí (Five Eyes), jež sdružuje ředitele zpravodajských služeb Austrálie, Kanady, Nového Zélandu, USA a Velké Británie.

V pondělí se poměrně bezprecedentně k čínským IT obrům vyjádřil český Úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Jeho zprávu si dopoledne přečetla vláda. A varování to bylo silné.

„Použití technických nebo programových prostředků následujících společností, včetně jejich dceřiných společností, představuje hrozbu v oblasti kybernetické bezpečnosti: Huawei Technologies a ZTE a Corporation,“ konstatuje varování, pod nímž je podepsán Dušan Navrátil, ředitel NÚKIB.

Zmíněná zpráva bude mít zásadní dopady na to, jak stát využívá jejich produkty. Telefony Huawei si například volají zaměstnanci ministerstva vnitra, České správy sociálního zabezpečení či Kanceláře prezidenta republiky.

České stanovisko vůči Huawei a ZTE se opírá o vlastní zjištění bezpečnostního úřadu i o „poznatky z činnosti našich bezpečnostních partnerů a našich spojenců“. Jako pramen úřad zmínil i výroční zprávu BIS.

Jde o varování, které úřadu ukládá zákon o kybernetické bezpečnosti. Musí se jím řídit státní instituce i soukromé společnosti, které spravují kritickou infrastrukturu státu – nejen utajené systémy, ale například i datové schránky.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky