29. září 2017 6:03 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Sobotkův předvolební tah kostkou másla. Chce kontroly výrobců i obchodníků

Máslo (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Máslo (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Vysoké ceny másla, které se šplhají přes padesát korun za kostku a zřejmě ještě porostou, přiměly krátce před volbami politiky k akci. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) požádal tento týden dopisem ministry financí a zemědělství Ivana Pilného (ANO) a Mariana Jurečku (KDU ČSL), aby věc řešili. Pilný vzápětí vyzval finanční správu, aby marže u producentů másla a obchodníků zkontrolovala.

Speciální finanční úřad nyní bude zjišťovat, zda někdo nezneužívá hospodářského postavení. „Je to jedna z náplní jeho činnosti. Prověřovaly se třeba ceny uhlí či zubních výkonů,“ vysvětlil LN bývalý šéf Generálního finančního ředitelství Jiří Žežulka.

Novinkou je ale podle něj to, že finanční správu přímo úkoluje ministr na žádost premiéra. Jako nestandardní vnímá celý postup také expert na soutěžní právo Martin Nedelka. Podle něj by měl případné narušení hospodářské soutěže zhodnotit nejprve antimonopolní úřad, nikoli „berňák“.

„V Berlíně se máslo prodává za 1,99 eura, což je přibližně stejná cena jako teď u nás. Jen se ukazuje, že premiér ekonomice nerozumí,“ řekl včera LN šéf ANO Andrej Babiš. Sám pro zapojení finanční správy nevidí důvod. Také opozice vše považuje za předvolební tah. „Beru to tak, že jsou čtyři týdny před volbami,“ míní předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Najdete na Lidovky.cz