31. července 2018 6:14 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Sověti chtěli křížit opice a lidi. V tajemných laboratořích umírají dodnes stovky primátů

Památník paviána upomíná na podíl primátů na vynálezech vakcín proti obrně,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Památník paviána upomíná na podíl primátů na vynálezech vakcín proti obrně,... | foto: Petra Procházková, Lidové noviny

SUCHUMI (od zvláštní zpravodajky LN)  Přežil druhou světovou válku, rozpad Sovětského svazu i abchazsko-gruzínskou válku v letech 1992–1993. Světově ojedinělý, unikátní a tak trochu tajemný opičí výzkumný ústav v abchazské metropoli Suchumi. Část opic během útoku na Suchumi utekla a dodnes žije v divokých subtropických porostech, část zahynula, část pochytali. Vědci usoudili, že válku je třeba využít ve výzkumu, a začali s rozsáhlým programem zkoumání vlivu válečného stresu na psychiku opic.

Ve dvacátých letech minulého století dokonce přišli v Suchumi s pokusy zkřížit člověka a opici. Traduje se, že jednoho křížence lidé dokonce viděli pobíhat po okolí. Nejslavnější se ale stalo dvanáct opic-kosmonautů. Po dlouhém tréninku byli makakové v osmdesátých letech vystřeleni do vesmíru. Všichni se po třinácti dnech vrátili živí a zdraví, a dokonce se rozmnožovali. Opičáka Drjomu si vzal k sobě na dožití kubánský vůdce Fidel Castro.

Dnes připomíná výzkumný ústav primátů v Suchumi něco mezi hodně obnošenou zoo a centrem na týrání zvířat. V okolních porostech se těší svobodě ty opičky, které utekly a v místních poměrech se aklimatizovaly. V klecích jsou odsouzenci k výzkumu, jenž stojí stovky opičích životů. „Štěstí mají ty opice, které se dostanou do programu výzkumu vlivu alkoholu na organismus,“ směje se mladý arménský zaměstnanec. „Zemřou, to jo, ale rozhodně ne střízlivé.“

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky

TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení
TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení

Díky digitální video chůvičce do auta už se nemusíte otáčet směrem k vaší ratolesti a můžete se věnovat bezpečnému řízení.