1. února 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

SPD poslala miliony majiteli agentury SANEP. Ta před volbami favorizovala Okamuru

Tomio Okamura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Největší důvěře se ze šestnácti lídrů politických stran a hnutí těší Tomio Okamura následován Andrejem Babišem,“ zněla první věta článku s titulkem „SANEP: Premiér (říjen 2017)“, který zveřejnila osm dní před parlamentními volbami Česká tisková kancelář. Šlo o placenou reklamu agentury SANEP. Podle průzkumu, který ČTK zároveň zveřejnila, ovšem voliči ve skutečnosti favorizovali Andreje Babiše.

Právě majiteli agentury SANEP Janu Fulínovi přitom letos v lednu poslalo Okamurovo hnutí z volebního účtu 7,4 milionu korun. Vyplynulo to z přehledu financí, které Svoboda a přímá demokracie (SPD) vydala před sněmovními volbami. Peníze konkrétně putovaly na účet Fulínovy společnosti Play Net, potvrdil Okamura.

Jednatel firmy Play Net Radomír Pekárek byl v minulosti ředitelem agentury SANEP. Kromě toho je šéfredaktorem webu První zprávy, řazeného mezi manipulativní. A ve statutárních orgánech Play Net sedí i současný ředitel agentury SANEP Oldřich Zajíček. Vlastnické vazby Jana Fulína vedou i k webu Parlamentní listy.

Nad zmíněným výzkumem důvěry v lídry stran, zveřejněným bezprostředně před volbami, se pozastavuje respektovaný sociolog Jan Herzmann. „Ten průzkum jsem tehdy zaznamenal a kriticky komentoval pro své klienty. Připadalo mi to nepravděpodobné,“ řekl LN Herzmann.

Za netransparentní sběr dat ostatně SANEP kritizovalo i sdružení výzkumných agentur Simar. Na dotazy LN včera nikdo ze zástupců společností SANEP a Play Net neodpověděl. Okamura sám uvedl, že s Play Net není spojen. Miliony prý šly na analýzy a PR.

Kvůli transakci ovšem jeho straně hrozí pokuta od úřadu, který bdí nad čistotou volebních kampaní.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz