12. prosince 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Sport bude mít na starosti nový úřad. Připraví ho zlatý gólman z Nagana Hnilička

V nové vládě Andreje Babiše vznikne post vládního zmocněnce pro sport. Šéf ANO potvrdil, že se jím stane olympijský vítěz z Nagana a poslanec hnutí ANO Milan Hnilička. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V nové vládě Andreje Babiše vznikne post vládního zmocněnce pro sport. Šéf ANO potvrdil, že se jím stane olympijský vítěz z Nagana a poslanec hnutí ANO Milan Hnilička. | foto: MAFRA

PRAHA Nebýt fotbalového bosse Miroslava Pelty a jeho dotační aféry, vyjednávání o budoucnosti financování českého sportu by se asi tak výrazně neposunula. Případ, který tuzemský sport uvrhl do bláta, totiž přiměl politiky k akci. LN zjistily, že v nové vládě Andreje Babiše vznikne post vládního zmocněnce pro sport. Šéf ANO potvrdil, že se jím stane olympijský vítěz z Nagana a poslanec hnutí ANO Milan Hnilička.

Jeho úkolem bude připravit specializovaný úřad, který převezme problematiku do své správy. „Vládní zmocněnec pro sport se bude podílet na vypracování plánu státní politiky ve sportu. K čemuž mimo jiné patří i podílet se na vypracování novely zákona, na základě které vznikne agentura pro řízení sportu,“ dodal premiér, jehož kabinet za několik týdnů čeká ve sněmovně hlasování o důvěře.

Jaké kompetence bude agentura mít, kolik úředníků pro ni bude pracovat nebo kde bude sídlit, zatím není jasné. Ve hře je podle samotného Hniličky několik variant, jak by agentura mohla vypadat. „S panem Babišem se musíme domluvit na rozdělení pravomocí a určit pozice,“ řekl LN bývalý reprezentační brankář a v současnosti generální manažer národního hokejového týmu.

Zdlouhavý proces

Volání po vzniku státní instituce, která by se věnovala výhradně sportu, trvá již několik let. Dosud se o jeho obhospodařovávání staralo ministerstvo školství. Jenže po vypuknutí Peltovy kauzy, v níž byla obviněna i bývalá náměstkyně ministryně a vysoce postavení úředníci resortu, zesílil tlak na to, aby na rozdělování miliard korun do sportu bylo více vidět. A také aby se složitým transakcím věnovalo více lidí. Právě to by měla nově zřízená agentura zajistit.

Ze zjištění LN vyplývá, že představitelé největších sportovních svazů a spolků nápad vítají. Dodávají ale, že vznik agentury bude ještě zdlouhavý a z legislativního hlediska komplikovaný proces. Navíc s tím ne všechny politické strany souhlasí.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky