Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Studie porovnala znečištění v 10 metropolích EU. Pražský vzduch je nejhorší

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Dýchat po čtyři dny pražský vzduch je zhruba to samé, jako si každý den zapálit jednu cigaretu. K tomuto závěru dospěla studie bruselského think tanku Transport &­Environment (T&E). Ten sestavil data z ­měřicích stanic v deseti nejoblíbenějších evropských metropolích a znečištění polétavým prachem pak porovnal s obdobnými hodnotami mikročástic, které kuřák nasaje do plic v jedné cigaretě.

Srovnání se přitom zaměřilo na částice prachu o velikosti menší než 2,5 mikrometru, tedy ty, které se mohou usazovat v průduškách a být nosiči těžkých kovů nebo škodlivých aromatických uhlovodíků.

Téměř stejně špatný vzduch jako v Praze dýchají podle T&E turisté i domácí obyvatelé také v Istanbulu. O polovinu méně polétavého prachu letošní první srpnový týden do svých plic nasáli lidé v Amsterdamu, Vídni nebo Paříži. Jako vůbec nejčistší města evropské turistiky ze srovnání vyšla Barcelona a Dublin.

Podle Jense Müllera, výzkumníka T&E, je znečistěný vzduch ve velkých městech odvrácenou stranou bující turistiky. „Městští politici by se měli snažit o zlepšování kvality ovzduší, protože jinak budou muset čelit úbytku turistů,“ varoval.

Přepočet nadýchaného vzduchu na vykouřené cigarety je nicméně podle odborníků diskutabilní – především proto, že se zaměřuje jen na mikroprach a ignoruje jiné nebezpečné látky v tabáku.

Porovnání Prahy s jinými metropolemi ale poukázalo na jiný fakt – metropole je zahlcena auty, jejichž provoz nikdo nereguluje.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...