Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Svět tipuje, kdo letos získá Nobelovu cenu

Nobelovu cenu za mír 2008 mají podle odhadů největší šanci získat aktivisté za lidská práva z Číny nebo Ruska.

STOCKHOLM Dneškem začíná sezóna letošních Nobelových cen. Jména nominovaných komise, která toto prestižní ocenění uděluje, nikdy dopředu nezveřejňuje, a tak se o potencionálních laureátech každoročně spekuluje. V souvislosti s Nobelovou cenou za mír, která bude v Oslu vyhlášena tento pátek, se nejvíce hovoří o čínském disidentovi Chu Ťiaovi a ruské aktivistce Lidiji Jusupovové.

V tomto roce si svět připomíná 60 let od podpisu Všeobecné deklarace lidských práv OSN, proto mají podle odborníků největší šanci cenu získat lidé, kteří se právě o zlepšení lidských práv zasadili.

„Cena v letošním roce konečně připadne čínskému disidentovi a já věřím, že největší šanci má Chu Ťia, možná společně se svojí manželkou Ceng Ťin-jen,“ předpověděl Stein Toennesson, ředitel Mezinárodního institutu výzkumu míru v Oslu. Chu Ťia společně s disidentem Kao Č’-šengem, který je také žhavým kandidátem na ocenění, byli během olympijských her v Pekingu drženi ve vězení, aby nebyli na očích veřejnosti. Oba jsou známí kritikou situace lidských práv v Číně. Další možnou laureátkou je ruská právnička Lidija Jusupovová, která sbírala informace a statistiky o porušování lidských práv v Rusku, zejména pak o mučení, únosech a popravách v Čečensku.

Toennesson mezi svými tipy zmínil dále vietnamského buddhistického mnicha Thich Quanga, který strávil 25 let ve vězení kvůli svým nenásilným protestům proti komunistickému režimu ve Vietnamu, a ruskou novinářku Annu Politkovskou zastřelenou v roce 2006. Oceněn by mohl být také Iftikhar Čaudrhrí, bývalý šéf pákistánského nejvyššího soudu, za protesty proti bývalému prezidentovi Pákistánu Parvízi Mušarafovi.

Jako první bude dnes vyhlášen vítěz Nobelovy ceny za medicínu, během týdne budou následovat ocenění za fyziku a chemii, 13. října bude znám držitel Nobelovy ceny za ekonomii. Mezi kandidáty za jednu z nejsledovanějších Nobelových cen - za literaturu, která bude vyhlášena ve čtvrtek, se objevilo jméno českého spisovatele Arnošta Lustiga.

V minulosti se mezi možnými držiteli ocenění Nobelovy ceny za mír objevoval bývalý český prezident Václav Havel. V loňském ročníku získal Nobelovu cenu míru někdejší americký viceprezident Al Gore za svoje zásluhy v boji proti globálnímu oteplování. Kdo získá toto významné ocenění letos, se svět doví již tento pátek.

***

Adepti na získání Nobelovy ceny za mír

* Lidija Jusupovová (na fotce) - ruská právnička a aktivistka *Chu Ťia a Kao Č’-šeng -čínští disidenti *Anna Politkovská -zastřelená ruská novinářka

* Thich Quang - vietnamský buddhistický mnich

* Iftikhar Čaudhrí - bývalý šéf pákistánského nejvyššího soudu

* Ingrid Betancourtová -kolumbijská politička

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!