Pondělí 21. září 2020svátek má Matouš 23 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Třetí ortel nad H-Systemem: 8 a 2x 9 let

PRAHA Tři manažeři miliardového podvodu s výstavbou rodinných domků si včera už potřetí vyslechli rozsudek k několikaletým trestům vězení. Dvanáct let trvající kauza v H-Systemu přesto nekončí.

Obhájci manažerů společnosti Jaroslava Vítka, Jaroslava Eliáše a Ladislava Tůmy se včera proti trestům dvakrát devět a jednou osm let vězení ihned odvolali.

Rozsudek Městského soudu v Praze tak není pravomocný a už potřetí poputuje případ k vrchnímu soudu. „S těmi rozsudky jsem spokojená, ale samozřejmě je problém délka procesu. Doufám, že už se to nyní ukončí,“ řekla LN bývalá politička Hana Marvanová, která jako advokátka bývalé klienty H-Systemu zastupuje.

Představitelé H-Systemu před sedmnácti lety nalákali víc než tisícovku klientů na slib levného bydlení kolem Prahy. Peníze ale převáděli na jiné firmy, pak zkrachovali. Odškodnění nebude Pokud se kolotoč soudních stání s manažery někdy ukončí, budou jejich tresty pro poškozené klienty zřejmě jedinou formou odškodnění. Petr Smetka, kterého soudy označily za hlavního strůjce rozsáhlého podvodu spojeného s projektem levného bydlení, nastoupil dvanáctiletý trest vězení už před čtyřmi lety.

Vložené peníze, celkem asi jednu miliardu korun, ovšem klienti H-Systemu zpět už asi nikdy nedostanou. Poslední naději jim bere soudkyně pražského městského soudu Hana Homolová.

Ta podle Mladé fronty DNES v říjnu nařídila konkurznímu správci vyčíslit, kolik má dostat hlavní věřitel H-Systemu - společnost Global Financial Restructuring Czech. Ta uplatňuje původní pohledávku Komerční banky.

Správce konkurzní podstaty má podle soudkyně připravit vyplacení peněz. Na klienty, kteří chtěli na začátku 90. let investovat do vlastního bydlení, tak z výtěžku konkurzu zřejmě nic nezbude. Jeho výše je zhruba 250 milionů korun, tedy sotva třetina pohledávky uplatňovaná firmou Global Financial.

Podle některých právníků by ale měl soud nejprve počkat na pravomocné uzavření případu bankéřů Komerční banky, kteří kdysi Smetkovi napůjčovali skoro osm set milionů korun. Marvanová se nechce k možnostem odškodnění klientů, které zastupuje, vyjadřovat. Pražský městský soud si na ni totiž kvůli případu H-System stěžuje u advokátní komory. Tvrdí, že vyvolala kolem případu mediální kampaň.

Společnost H-System kdysi z miliardy vybraných peněz postavila jen 34 domků. Jen zlomek dalších si lidé dostavěli poté, co vešla firma do konkurzu, ale za cenu dalších investic.

***

JAK TO BYLO * Listopad 1993: Petr Smetka založil stavební firmu H-System. Slibovala levné rodinné domky do tří let. Stihla jich 34, v roce 1997 zkrachovala. * Prosinec 1999: Policie obvinila Smetku a tři exmanažery firmy -Jaroslava Vítka, Jaroslava Eliáše a Ladislava Tůmu. * Srpen 2001: Na všechny podána žaloba. Obžalováni i představitelé družstva Svatopluk Ivan Král a Pavel Středa. Družstvo založili poškození klienti s cílem pokračovat ve výstavbě. Král a Středa měli uzavřít se Smetkou nevýhodné smlouvy a vyvést z H-Systemu část majetku. * Únor 2004: Městský soud v Praze vyměřil Smetkovi trest 12 let vězení. Tři exmanažery odsoudil k trestu devět a půl roku vězení. Král a Středa dostali podmínky. * Červen 2006: Pražský vrchní soud potvrdil Smetkovi trest 12 let vězení. Rozsudky nad exmanažery zrušil a vrátil věc k novému projednání. * Dubna 2009: Za účast na podvodu pražský městský soud poslal do vězení Vítka, Eliáše i Tůmu. Vrchní soud verdikt zrušil. * Prosinec 2010: Městský soud v Praze znovu rozhodl o několikaletých trestech pro exmanažery H-Systemu.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms
POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms

Přeneste se do tropů s exotickou vůní květů Monoi, jasmínu a sladkého kokosu. Zapojte se do soutěže a možná právě vy vyhrajete balíček nové řady...