Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Oteplování se nejvíce projevuje v noci. Při vysokých teplotách budeme usínat častěji

Žár i po soumraku. Horké noci se dosud vyskytovaly hlavně ve velkých městech,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žár i po soumraku. Horké noci se dosud vyskytovaly hlavně ve velkých městech,... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Blížil se konec června a teploměr ukazoval 24,2 stupně Celsia. Za normálních okolností by šlo o ideální letní den. Až na to, že byla hluboká noc.

Praha tehdy zažila už letošní druhou tropickou noc, pro niž platí, že teplota neklesne pod dvacet stupňů Celsia. A do budoucna bude takových přibývat, podle předpovědi to může být i noc z pátku na sobotu. „Počet dnů s tropickou nocí naroste z dnešního výjimečného výskytu až na několik událostí za rok,“ uvádí studie, kterou zpracoval Czech Globe, tedy Ústav výzkumu globální změny Akademie věd.

Dlouhodobý republikový průměr tropických nocí je jedna až pět. Podle materiálu se jejich počet do roku 2060 zdvojnásobí.

Studie je unikátní, protože přináší dosud nejpřesnější informace o tom, jak dopadne klimatická změna na Česko v první půli tohoto století. Rostoucí trend množství tropických nocí bude významný.

„Už v současném klimatu pozorujeme, že klesá počet mrazových dnů, v létě zase roste počet tropických nocí. Teorie předpokládala, že oteplení se více projeví v minimálních a v nočních teplotách. Modelové výsledky tomu odpovídají,“ vysvětlil pro LN bioklimatolog Miroslav Trnka. Ten studii vypracoval spolu s Petrem Štěpánkem, Petrem Skalákem a Pavlem Zahradníčkem, kteří se zaobírají modelováním klimatických scénářů na základě datových sad.

Už dřívější studie dávaly změny do souvislosti s působením skleníkových plynů, ale pracovaly s předpokladem, že emise působí neustále se stejnou intenzitou. Podle Trnky je však v noci jejich projev výraznější, protože chybí sluneční záření a stromy nevyrábějí kyslík ani nelapají oxid uhličitý.

Ještě výrazněji se bude zvyšovat i počet tropických dnů, kdy teplota přeskočí třicet stupňů Celsia. Horké dny i noci mají významný vliv na lidské zdraví a duševní pohodlí.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

Svět měl z Česka hrůzu, říká miliardář Frolík. Chystá výrobu chytrých postelí

Zbyněk Frolík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když nemusíte, tak si na jeho postel lehnout nechcete. Zakladatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, mluví o...

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...