2. srpna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Tygří stopa ze Stuttgartu. K Berouskovi celníky dovedl pan Vu

Tygr nalezený při razii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tygr nalezený při razii. | foto: Celní správa ČR

Praha Druhý lednový den byl na mezinárodním letišti ve Stuttgartu jako každý jiný. Nic nenasvědčovalo tomu, že při zběžné bezpečnostní kontrole dvou cestujících do Vietnamu vypadnou z jejich příručních zavazadel tygří drápy, kosti a kilogramy tygřího masoxu. A už vůbec tehdy nikoho nenapadlo, že nitky případu vedou do Česka.

Jak nyní zjistily LN, právě lednový úspěšný záchyt tygří zásilky odstartoval vyšetřování, které skončilo v polovině července razií na několika místech v Česku. Celníci ve spolupráci s policií zasahovali v Zooparku Bašť Ludvíka Berouska, ve Zbynech u Doks i v pražské tržnici Sapa.

Jedním z klíčových důkazů, že se v Česku zabíjely přísně chráněné velké kočky pro účely tradiční čínské medicíny a pro byznys, byl podle vyšetřovatelů i nález čerstvě zastřeleného tygra.

Kromě Berouska policie obvinila z nelegálního nakládání s­ chráněnými živočichy i preparátora Miloše Hrozínka a vietnamského obchodníka Le Xuan Vua. Právě Vu byl hlavním organizátorem tygřího byznysu. A u něj v lednu stuttgartští celníci našli zásilku, která měla putovat k zákazníkům v jihovýchodní Asii.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky