Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

„Umírněný, vyvážený, obecný“

Česko

Světové finanční krizi se vyhnout můžeme - a musíme -, ale jejím dopadům do reálné ekonomiky se vyhnout nelze, řekl prezident Václav Klaus ve svém nezvykle umírněném a smířlivém novoročním projevu.

PRAHA Novoroční projev prezidenta Václava Klause žádného politika z klidu nevyburcoval. Většina oslovených popisuje Klausovu řeč slovy jako „umírněná“, „vyvážená“, „konstruktivní“, „klasická“ či „obecná“. A stejně poklidné byly i samotné reakce. Klaus sice sklidil opatrnou chválu i kritiku, nikoho ovšem jeho projev vyloženě nenadchl či naopak nerozběsnil.

Nejvýraznějším tématem Klausovy řeči byla pasáž věnovaná probíhající finanční krizi, která zabrala zhruba polovinu projevu. Podle prezidenta se sice krizi „vyhnout můžeme - a musíme -, ale jejím dopadům do reálné ekonomiky se vyhnout nelze“. Lékem na krizi nemají být podle Klause „přehnané a ukvapené“ zásahy státu, přesto podle prezidenta „potřebujeme silnou, rozhodnou, dobrou a efektivní vládu“. „Přejme v tom naší vládě úspěch,“ dodal vzápětí Klaus. Česká republika bude ale podle Klause potřebovat také „kompetentní podnikatele a manažery“, rozumné zaměstnance a odbory. „Přejme si, aby následující rok prokázal, že dokážeme táhnout za jeden provaz,“ uzavřel prezident.

Bursík: Jsem rád, že Klaus zařadil zpátečku Tradiční kritik EU Klaus mluvil tentokrát o Bruselu nadmíru smířlivě a málo konkrétně. Opět připomněl, že „členství v EU pro nás nemá alternativu“, zároveň ale dodal, že „formy evropské integrace řadu variant mají“. Klaus zmínil i to, že Česko letos oslaví desáté výročí svého aktivního členství v NATO, což podle prezidenta „má své náklady, má své oběti, ale to, co získáváme, má hodnotu větší“. Plánovaný americký radar v Brdech, o jehož osudu se letos rozhodne, ovšem Klaus vůbec nezmínil. Největšího zastánce našel letos Klaus překvapivě ve svém tradičním kritikovi Martinu Bursíkovi, který jeho projev označil mimo jiné za „konstruktivní“. Chválu si ovšem nevysloužil brilantností svých myšlenek ani formulačním mistrovstvím, ale prostě tím, že podle šéfa zelených „zařadil zpátečku“ a nemluvil příliš konkrétně.

„Dlouhou dobu jsme byli svědky kritiky Evropské unie a různých provokativních prohlášení. Dnešní projev byl v tomto ohledu zajímavým obratem,“ charakterizoval Bursík projev, který prý „zelení dlouhodobě očekávali“. „Jsem rád za to málo. Lepší projev neutrální a nekonkrétní nežli provokativní, konfliktní a destruktivní,“ tvrdí šéf zelených.

Nekonkrétnost naopak vnímal jako zápor předseda Senátu Přemysl Sobotka. „No v každém případě pan prezident mluvil velmi, velmi obecně,“ nechal se slyšet Sobotka. Klaus také podle něj udělal chybu, když vůbec nevyjádřil „pozitivní stanovisko k radaru“.

Prezident ale prý Sobotku naopak překvapil ve chvíli, když popřál vládě, aby ustála finanční krizi.

Topolánek: Klaus chválil mne.

Sobotka: To není pravda Předseda ODS a premiér Mirek Topolánek označil prezidentovu řeč za „klasický“ novoroční projev a správné pojmenování problémů, které Česko čekají. Klausovo popřání úspěchu vládě vztáhl Topolánek na sebe. „Já si myslím, že mluvil o mé vládě. Já jsem o tom přesvědčen.“

Šéf KSČM Vojtěch Filip i místopředseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka to naopak vnímají jako kritiku vlády. Podle Sobotky je Topolánkova vláda slabá, neakceschopná a pohrdá občany. „Máme přesně pravý opak toho, co říkal pan prezident,“ řekl ČTK politik. Filip si pak dokonce myslí, že prezident tím, že se vyhnul přesnému pojmenování Topolánkovy vlády, naznačil pro letošek možnost změny kabinetu.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...