7. října 2017 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Útok teroristů, migrace nebo Čapí hnízdo. To vše může letos ovlivnit voliče

Čapí hnízdo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čapí hnízdo. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Blížící se volby do sněmovny se od těch předchozích liší. Letošnímu předvolebnímu zápasení chybí dominantní téma, které by váhající voliče donutilo zvednout se ze židle. Ve hře je přitom ještě velké množství hlasů – až čtvrtina lidí ještě neví, koho podpoří. A o sestavování příští vlády bude rozhodovat každé získané procento.

Lidovým novinám se podařilo získat zářijovou studii „Český volič“ od společnosti Herzmann, kterou si před volbami objednalo několik stran a hnutí. Když se výzkumníci občanů ptali, co by měla příští vláda řešit jako svoji hlavní prioritu, necelých devět procent z nich žádalo řešení migrační krize a „vyhození uprchlíků“. 

Hned v závěsu uváděli jednotlivé ekonomické podněty, které by v úhrnu tvořily zhruba 40 procent. Šlo především o zvyšování důchodů, snižování daní, lepší mzdy či oddlužení státu. Příznivá finanční kondice země a společnosti je tedy tím, co voliče nejvíce zajímá.

Vlna, útok nebo hnízdo
Absence centrálního tématu pro stratégy jednotlivých stran a hnutí může představovat problém. Musí totiž vymyslet, jak přivábit k volbám své potenciální voliče a sympatizanty. Podle sociologa Jana Herzmanna, který stojí za studií Český volič, to nebudou mít funkcionáři snadné.

Volební účast by podle něho zvýšila například neočekávaná migrační vlna do Evropy, teroristický útok na Českou republiku nebo třeba rozhodnutí evropských orgánů o dotaci pro Čapí hnízdo, spojené s Andrejem Babišem. „To jsou tři věci, které mohou zásadním způsobem ovlivnit volby,“ řekl LN Herzmann.

Analýza rovněž poukazuje na nové téma mezi voliči. Kolem 3,3 procenta jich považuje za prioritu příštího kabinetu „zbavit se Babiše“. Zatímco do jara problematika „Antibabiš“ ve veřejném mínění nehrála téměř roli, nyní v důsledku jeho odchodu z vlády, odposlechů či Čapího hnízda začíná rezonovat.

I přesto je podle zářijových průzkumů hnutí ANO favoritem voleb. O druhé místo se má utkat ČSSD, KSČM a ODS. Dvouciferný zisk může atakovat i Tomio Okamura a do sněmovny premiérově míří Piráti.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky
J. Čížek 14:37 7.10.2017
J. Čížek 11:28 7.10.2017

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz