Diskuse k článku

‚Už mě to nebaví.’ Mladí nevydrží v práci, každý třetí dal za poslední rok výpověď

„Končím. Práce na přepážce mě už nebaví,“ sdělila řediteli minulý týden pětadvacetiletá pracovnice českobudějovické banky, kde nesetrvala ani rok. Podobné důvody výpovědi zní bankovním sektorem docela často, hlavně ze strany zaměstnanců ve věku okolo třiceti let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Čech 16.6.2019 7:36

A zase je nutno se ptát : "Proč tomu tak je"? Odpověď je jen jedna. Proto, že český socanský stát k tomu nadmíru přispívá. Přispívá tím, že vyplácí statisícům lenochů a lidem práce se štítícím všelijaké socanské dávky, přídavky příspěvky, pobídky a dotace. Tyto jsou na místě pouze tehdy, jsou-li směrovány k lidem nemocným a zdravotně handicapovaným, nikoliv k lidem zdravým. Ti mohou pracovat, když je u nás poptáváno 300 000 pracovníků. Za takovýchto podmínek se potom není co divit, že se mladým lidem nechce smysluplně pracovat. Zde musím podotknout, že za smysluplnou práci nepovažuji různé jůtjůberství, tiskové mluvčí, modelky a zejména "práci" v mnoha různých (ne ve všech) neziskových organizacích, kde se mladí lidé, smysluplné práce se štítící zejména vyskytují a sdružují. Aby také ne, když tam po nich nikdo práci nepožaduje!

M. F 18.5.2019 13:07

Tak zrovna v bance si to můžou dovolit. Když to půjde do kopru, zasanuje jim to stát. Jde přece o peníze lidí a sociální smír. Jinak chudoba, krádeže, krminalita, nejnižší lidské pudy. Seberte lidem jistoty a začnou se dít věci. K tomu, že někdo někde dělá 25 let a nepřidají mu, jeho problém. Většinou Vám zaručeně přidají, když plácnete s papírem s výpovědí o stůl. A pokud Vám nepřidají, asi Váš přínos pro firmu není takový, jaký si myslíte, že je. Měnit banku taky přece nebudu, když už tam ten účet mám 25 let, to už mi za to nestojí na těch pár let, než umřu :-)

V. Novák 17.5.2019 17:50

No, tak já bych řekl, že na VŠ má maximálně 10% populačního ročníku. Pokud víc - tak to nejsou vysoké školy.

Můj syn šel na čtyřleté gymnázium. Zcela upřímně - na osmileté v 5. třídě neměl. Učení ho začalo bavit někdy v půlce 8. třídy, do té doby to šolichal, aby byl mezi 1 a 2 a víc se nesnažil. Střední škola ho připravila tak, že teď končí doktorandské studium. A to jsem mu nemohl nijak pomoct, protože si vybrat obor mimo mé i manželčiny vědomosti.Pokud vím, snad jen 3 ze třídy se nedostali na VŠ hned po gymnáziu.

J. Schwarz 17.5.2019 8:48

Pokud práci která je baví najdou, proč ne. Jen jsem proti aby jim takovou "zábavu" platil jakoukoli formou stát z peněz, o které formou daní jiné okradl. A okradl většinou právě ty "sebemrskače" co dělají i to co je zrovna nebaví, protože cítí zodpovědnost třeba vůči svým dětem. Taky by je mohlo přestat bavit je živit a namísto otravné práce pobírat nějaké dávky, drnkat na ukulele a usrkávat krabicové víno...

J. Schwarz 17.5.2019 8:27

Velice by mne zajímalo jak by v minulosti dopadl člen indiánského kmene, kterého by "nebavilo" lovit nebo sedlák, kterého by přestalo bavit třeba orat nebo zasít. Nejspíš by pokračoval v činnosti i když by ho "nebavila" nebo by "zábavně" umřel. Naše děti jsou byly podle vás přetěžovány a proto jsou zkoušeny "nové pedagogické přístupy". Ty ale zjevně nefungují, naše výsledky v testech PISA se zhoršují narozdíl od asijců, kteří si na potřebu "zábavy" ve škole nehrají. Co když většinu mladých bude "bavit" živit se jako youtuber, "influencer" surfař na Hawaii nebo tenista? Hodlá je Fafejta živit, protože hlavní je aby se mladí "bavili"?

J. Schwarz 17.5.2019 8:03

A to je dobře nebo špatně? Když zaměstnanec konečně svou práci zvládne tak má zvednout kotvy a zkusit něco dalšího, o čem zase ví pendrek?

J. Schwarz 17.5.2019 7:52

Předvádíte tu přímo evropskou nabubřelost. My tu přece nemáme, narozdíl od "Indů" samé génie. Rozložení inteligence u našich a u těch indů se zase až tak neliší. Nejde tedy o to jestli budeme dovážet z Indie doktory nebo pokrývače. Na oboje máme vlastní lidi. Jde o to, jestli budeme dovážet pokrývače z indie a našince, co by to taky zvládli necháme vystudovat "gender", kunsthistorii nebo teorii sociálních služeb a potom je budeme platit ze státního rozpočtu prostřednictvím nějaké "neziskovky". Namísto toho abychom si nalili čistého vína, přiznali si že jde o nezaměstnatelné lenochy a nixmochry, přiznali jim nějakou "sociální dávku" a měli je alespoň na čas z krku. Nejlépe pak abychom přestali financovat "studium" pseudooborů, jejichž absolventi nejen dojí státní finance, ale přispívají k celkovému rozvratu.

J. Schwarz 17.5.2019 7:41

Naopak, já těmhle mladejm jejich novou, radostnou, inkluzivní a duhovou budoucnost docela přeju...

P. Čech 15.5.2019 18:48

Celý život jsem se živil smysluplnou prací. Činnost, o které mluvíte, za práci nepovažuji a za smysluplnou již vůbec. Myslím si to proto, že lidé tuto činnost nepotřebují a k ničemu potřebnému nevede. Mladou generaci vychovali jejich rodiče? Řeč je však o významné části té mladé generace, kterou ti rodiče nevychovávali (neměli na děti čas). A jsme tam, kde jsme být nechtěli. Mnoho mladých lidí neovládá český jazyk, jejich česká slovní zásoba je trapná. Pokud v jedné větě není slůvko "prostě", "cool", "vole" a pod. lze mluvit o zázraku.

J. Qmiksik 15.5.2019 8:22

Zaplat za to, ze se mladi tak chovaji a nastavuji zrcadlo chamtivym zamestnavatelum co tu 30let zdirali lidi z kuze, ted maj utrum, hura!

S. Silný 14.5.2019 9:15

Koukám pán je ublížený postarší občan makající za socíku, který nadává na poměry dneška, jelikož mu ujel vlak a ti mladí ho neskutečně pumpujou.

I. Vermis 14.5.2019 8:14

Copak on ten Ind neodešel jinam kvůli penězům?

I. Vermis 14.5.2019 8:12

Hm, a přitom historie nezná případ, kdy by si ta starší generace na tu mladou nestěžovala ... snad jenom v SSSR, kde k tomu neměla odvahu.

I. Vermis 14.5.2019 8:08

No, v Číně umí hlavně krást cizí technologie a vyvážet zdravotně závadné výrobky...

P. Skřivan 13.5.2019 16:38

Obávám se, že ale stejně chytře nemůžete postavit páteř ekonomiky. Např. pan Sedláček to vysvětlil celkem lapidárně: švec je fajn, ale jako umělec. :-) Ne jako perspektivní obor pro stát. To je věda, výzkum a vývoj. Ne montování nebo sklady. To umí i v Číně a těm chtít konkurovat nebo se tohle od nich učit, může asi jen opilec nebo ruský agent.

J. Maicel 13.5.2019 16:29

K panu Skřivanovi : samo plně souhlasím, jen už se mi nechce se v těch nedomrlých mlaďasech vůbec šťourat, když mě tady chodí známí, ať jim někde pokácím problémový strom, nebo natáhnu elektriku a udělám rekuperačku a mám 1100-2000 za hodinu co by člověk nevytáhl líný záda z kanclu, navíc ti lidi jsou vděční že vůbec někoho, kdo to umí najdou... Nebát se výšek tak dělám kominíka a za den bych měl tak 5-8 táců.... na inženýrství bych se vyprd...

P. Skřivan 13.5.2019 16:28

Pokud máte dítě ve škole, tak byste třeba zjistil proč: naše základní školství je navrženo především pro výchovu odborných kádrů, tj. vyučených, max střední odborná škola. To podporuje všemi prostředky, obvykle hrazenými z kapes rodičů: výlety, školy v přírodě a nicnedělání všeho druhu. Hlavně se moc neučit !

Kdo chce na VŠ, musí na gymnázium v 5. třídě, kam se dostane 25% dětí, takže rodiče musí sami zaplatit přípravu na testy, aby zrovna jejich dítě mělo šanci. Škola to nepodporuje, protože vyprázdněný druhý stupeň je něco, co v žádném případě nemůže potřebovat.

Netroufl bych si tvrdit, že jen 25% populace má na VŠ. To jste někde v totalitě. Pokud se 8 let flákáte a pak se za 4 roky máte připravit na odborné škole na VŠ, asi nemáte takovou šanci jako ten, kdo se připravuje od 6. třídy.

P. Skřivan 13.5.2019 16:20

:-) Normální je mít DHCP a DNS, takže to nejspíš nikdy nedělal. Samozřejmě třeba někteří IT šimpanzi mají pevné adresy. :-)

Má zkušenost z personalistiky v IT je asi dvojí:

a) Je to sázka do loterie a neexistuje žádný typ pohovoru nebo testu, kde jakýsi chytrolín oddělí méně schopné od schopnějších. Kdo tvrdí, že ano, tak obvykle lže. Obvykle proto, že si chce vybrat ty, kteří ho nebudou ohrožovat v pozici vedoucího nebo kdo je tak ješitný, že i když pracuje v jiném oboru, tak má pocit, že může kecat i do IT: to přece umí každý. :-)

b) Není dobré být úplně militantní a ne každý umí všechno. Doba na zapracování např. programátora je asi jeden rok, tj. může se stát, že budete platit programátora půl roku a nedostanete vůbec nic. Zažil jsem to. Já na to přišel asi po dvou měsících, ten kdo rozhodoval o jeho přítomnosti ve firmě k tomu potřeboval další půlrok. Asi máte představu, jakou cenu měl můj názor, že ? :-)

J. Maicel 13.5.2019 16:07

Kolego, přenastavit pevné IP adresy na 6-ti počítačích by měl zvládnou i IT šimpanz. A pak nainstalovat na každém PC ovladač ? No já si podobně udělám veškeré domácí instalace až po krovy a zedničinu i dřevěné masivní dveře, okna,schody... i zedničimu, práce s plechem, holt ale ti mladí už nejsou tak "renesanční" ... :-)

P. Skřivan 13.5.2019 16:01

Otázkou je, co je podle Vás "slušně zaplatit". Pokud je to plat nižší, než má gastarbeiter ve stejné profesi v NSR, tak to asi nebude úplně slušně. :-) Samozřejmě existují exoti mého typu, kterým stačí ke štěstí i to. :-)

Pokud IT- inža dělá do stránek a dělá to dobře, asi nebylo úplně správně, když jste po něm chtěl dělat práci technika. To je jiná profese. To je jakoby jste chtěl po instalatérovi na vodu, dělat elektriku. Navíc to nebyl ani "instalatér" schopný samostatné existence, ale nejspíš člověk s minimální praxí.

Pravda: já umím i to a mnoho dalšího, ale já jsem ten exot s praxí přes dvacet roků. :-)

M. Bárta 13.5.2019 16:00

Když je někdo mentálně retardovaný, tak nemusí spoléhat na sociální systém. Může vystudovat právě "politologii, gender studies, socialni nerovnosti, otazky rasizmu, ...". Mentální retardace je u těchto oborů normou. Pak stačí hlásat správná politická hesla a hned jsou z nich dobře placení experti.

J. Maicel 13.5.2019 15:59

No když stát Andrejkovi tak platí, co by nepřispěl na jednoho starýho retardu že ...

A. Fafejta 13.5.2019 15:58

Za přístup k životu, tedy i radost z pracování jsou odpovědní rodiče i školy. Obecně je starší generace zodpovědná za výchovu té mladší, takže když ty mladší kritizuje, měla by hledat chyby u sebe a ne egoisticky a alibisticky kritizovat následky své výchovy. Děti jsou naše zrcadla. Sám znáte radost a nadšení z učení když Vás něco (jazyky) baví. Tohle je to co máme u dětí hledat a rozvíjet. A také uvažování, chápání co a jak funguje. Ne je utlouct encyklopedickými informacemi, které si dnes mohou kdykoli během pár vteřin najít na internetu v mobilu. Vůbec si nemyslím, že mají mít všechny děti stejné základní vzdělání, respektive když už, tak encyklopedicky úplně minimální. Ale mám za to, že mají všechny najít své radostné zaměření a tomu se především věnovat. Zbytek jim bude v živote stejně k ničemu, nepoužijí to. Myslím si, že kdyby to tak bylo, tak se tady o trendu mladých, které nebaví ani vzdělání, ani práce, nebavíme.

J. Maicel 13.5.2019 15:58

Dalších 124 milionů získala společnost jako kompenzační platby za dodatečné náklady či ušlé příjmy.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/agrofert-dotace-babis-brusel-pozastavil.A190513_141546_domaci_onkr

M. Petrilak 13.5.2019 15:57

:-D

J. Maicel 13.5.2019 15:53

Tak tak, na stará kolena chci nafingovat retardaci, už k tomu kupuji lékařské knihy, naštěstí mi latina nedělá problémy.. Po 55-58 jako upadnu z žebříku na zahradě a zahraju to ....

M. Bárta 13.5.2019 15:48

Mohu se vyjadřovat jen k té matematice a k maturitním úkolům, které jsou občas publikovány v novinách.

Biologii, zeměpis, dějepis, jazyky apod. jsem také neměl rád. Ale prostě jsem to nějak musel vydržet. A nijak se necítím ublížený. Dnes mám státnice ze šesti cizích jazyků. Z nepříjemného předmětu se stala příjemná zábava.

Prostě, i děti si někdy najdou něco, co je bude bavit. Někdo dříve, někdo později. Pokud je nebaví nic celý život, tak jsou k politování. Ale nelze to svádět na rodiče nebo učitele ve druhé třídě.

Jak budou žít, až samy budou mít někdy svoje rodiny? To se budou pořád vymlouvat na rodiče, dědečky, pradědečky a na jejich učitele, kteří byli tak neschopní, že je nenaučili se při matematice bavit?

J. Sinnreich 13.5.2019 15:43

Zdarma studovat na vysoke skole politologii, zurnalistiku, gender, socialni nerovnosti, otazky rasizmu a xenofobie. Chodit do prace a jeste k tomu PRACOVAT je nesmirna otrava. To uz je lepsi predstirat mentalni retardaci a brat socialni davky.

A. Fafejta 13.5.2019 15:37

Komenský by se zhrozil nad Vaším přístupem. Myslíte si, že do dětí něco pozitivního natlačíte nezábavnou formou a když to nevyjde, tak je za to ještě zkritizujete? A ony pak budou nadšeně pracovat? Převádíte odpovědnost za učení dětí na děti? To je absurdní, jste zaslepenec a Váš přístup je zlý. Máme s dětmi bojovat? Tím u nich dosáhneme nadšení do vzdělání a práce? Vy mi naopak připadáte, že pocházíte z doby o pár století dříve.

M. Bárta 13.5.2019 15:33

Musíte se smířit s tím, že žijeme o pár století později než Komenský a že jsou jiné požadavky. Komenský určitě neměl na mysli to, že když někoho něco nebaví, že si to má nahradit hraním.

A sám Komenský by se určitě dnes zděsil z toho, jaký postoj nyní mají děti a mládež k vzdělávání.


Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Bruce Dickinson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...